czwartek, 30 czerwca 2011

Burzowo

Witam. Obecnie grzmi w województwach Pomorskim, Wielkopolskim, Opolskim i Śląskim. Nieco mniej wyładowań notujemy w zachodniej Małopolsce i miejscami na Ziemi Świętokrzyskiej. Burze dziś mogą być silne z porywistym wiatrem deszczem do 30mm, a nawet 40mm, oraz gradem do 1,5cm.

środa, 29 czerwca 2011

Silne burze (relacja)

Dziś będziemy śledzić przewidywane silne burze. Zapraszam.
---13:24--- Obecnie grzmi już w województwie Świętokrzyskim, i na południu Łódzkiego. Chmury burzowe powoli się rozrastają i przynoszą coraz silniejsze zjawiska.
---14:10---  Pierwsze wyładowania pojawiają się także na północnym wschodzie Mazowsza i zmierzają do centrum województwa.
---14:41---  Pojedyncze słabe grzmoty i intensywny opad deszczu notujemy w Konstancinie i południowych dzielnicach Warszawy.
---15:50---  Warszawa ma dziś szczęście do burz. Dopiero co jedna chmura znikła znad horyzontu, a druga już znajduje się nad głowami. Tym razem już mocniejsza:

Głównym zagrożeniem dzisiaj ze strony burz jest intensywny opad deszczu.
---19:30---  Najwięcej komórek burzowych mamy na północy Mazowsza, południu i zachodzie Ziemi Łódzkiej, Śląskiego, oraz w Opolskim.

Silne burze, ulewy

Witam. Dziś w centrum i na wschodzie kraju przewidujemy wystąpienie silnych burz. Głównym zagrożeniem podczas ich występowania będzie intensywny deszcz do 30mm miejscami więcej, silny wiatr do 80-90km/h, opad gradu do 2cm. Burze nie będą dziś się dobrze organizowały w większe struktury, gdyż warunki kinematyczne będą słabsze, mimo to jednak mogą być groźne. Na południowym wschodzie ciągle będziemy notować silne opady deszczu które podsyła nam niż znad Morza Czarnego. Najładniejsza pogoda utrzyma się nad morzem gdzie mamy obecnie piękne błękitne niebo. Dodatkowo w centrum i na wschodzie czyli tam gdzie będą występował burze prognozowana jest duża wilgotność powietrza przez co temperatura 25-30*C będzie istną męczarnią. Najchłodniej na południowym wschodzie koło 23*C, także nad morzem jeszcze w miarę umiarkowana temperatura. W centrum zobaczymy 24-26*C im dalej na zachód tym cieplej w Wielkopolsce 28*C do 30*C miejscami w zachodnich dzielnicach. Niedługo udostępnimy mapkę zagrożeń meteo na dzisiejszy dzień.

wtorek, 28 czerwca 2011

Intensywne opady deszczu

Na południowym wschodzie kraju tak jak zapowiadaliśmy zaczęły się od wczesnych godzin porannych opady deszczu na początku nie były intensywne ale coraz bardziej przybierają na intensywności. Niestety nie możemy śledzić sytuacji na bieżąco, gdyż zdjęcia radarowe prezentowane przez IMiGW prezentowane są z co najmniej 3h opóźnieniem. Nic tu nie zmienią nasze narzekania po prostu taką mamy w naszym kraju rzeczywistość :(.
Wracając do prognozy na dziś, opady deszczu na południowym wschodzie będą miały charakter ciągły i chwilami może padać dosyć mocno. Na wschodnich krańcach Polski możliwe są burze, ale na szczęście o jeszcze słabszej sile niż zapowiadaliśmy wczoraj, oczywiście spodziewamy się intensywnych opadów deszczu do 20mm, silniejszego wiatru, oraz miejscowych opadów gradu, ale burze nie będą bardzo aktywne elektrycznie.
Od 16-17*C na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przez 22*C w Małopolsce i na północy kraju, 25*C w centrum i 27*C przy bardzo pogodnym niebie na zachodzie kraju w okolicach Szczecina i Gorzowa Wlkp.
Miejscami na południowym wschodzie Polski może dziś spaść do 35mm deszczu. Są to duże sumy opadów, ale i ziemia jest bardzo wyschnięta. Do końca tygodnia będziemy mieli do czynienia z opadami na wschodzie i południu Polski łączna suma opadów może wynieść 50-70mm a miejscami mogą się zdarzyć sumy sięgające 90mm wody. Na tą chwilę to tyle niedługo następne posty. Pozostańcie z nami!

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Gwałtowne burze we wtorek

Jak pisaliśmy w poprzednim poście jutro na wschodzie kraju możliwe są silniejsze burze Więcej na mapce poniżej.
Obszar objęty zagrożeniem 1 stopnia wydaliśmy z powodu możliwości wystąpienia silniejszych burz z silnym deszczem do 20mm, gradem do 1-2cm, silniejszym wiatrem do 70km/h i w niewielkim stopniu możliwości wystąpienia pojedynczej trąby powietrznej o niewielkiej sile.
W reszcie obszaru objętym możliwością wystąpienia zjawisk burzowych przewidujemy deszcz do 20mm grad do 1-1,5cm i silniejszym wiatrem do 65-70km/h.
Jutro prawdopodobnie rozpoczniemy relację na żywo z burz nad wschodnią Polską. Bądźcie z nami! Dobranoc.

Prognoza na wtorek

Wtorek będzie ciepłym dniem, także w większości regionów powinno być pogodnie.Co prawda pod wieczór i po południu na wschodzie zagrzmi ale o tym za chwilę. Temperatura wyniesie od 17*C na południowym wschodzie przez 24-25*C w centrum kraju do 26*C na zachodzie, a 27*C zobaczymy w Szczecinie czy Gorzowie Wlkp. w większości regionów kraju pogodnie jedynie na wschodzie będzie od rana padało choć na razie nie zbyt mocno. Po południu rozwinie się konwekcja. Cape maksymalnie wzrośnie do 1250J/kg ale przeważnie w regionach wschodnich będzie to 500J/kg. Warunki kinematyczne będą dość dobre do tworzenia się większych burze i łączenia się ich w większe formacje. LLS będzie wynosił 10-15m/s, DLS do 20m/s, SRH 150-200m2/s2, a dzięki niskiemu wskaźnikowi LCL będziemy mieli warunki do wytworzenia się być może jednej małej trąby powietrznej w obszarze najbardziej pogodnym pod względem warunków kinematycznych a będzie to jutro obszar Włodawy, Białej Podlaskiej. Wystąpienie tych burz jest dość niepewne ze względu na możliwość wystąpienia dużego zachmurzenia i przyhamowania konwekcji, ale warunki do tworzenia się burz są na tyle dobre że wydamy na jutro ostrzeżenia na mapce po prawej stronie bloga.

40*C we Francji

We Francji dziś jak i jutro temperatura może osiągnąć 40*C. Są to tam wartości niemalże ekstremalne. Jednak po takich temperaturach spodziewamy się bardzo silnych burz. Cape ma osiągnąć nawet 4000J/kg inne parametry także będą wysokie. Padający grad może mieć +5cm co może powodować zagrożenie dla zdrowia człowieka. Przy wichurach, gradobiciach, ulewach powodujących spustoszenia w rolnictwie, niszczących domy będą też występowały też trąby powietrzne, szczególnie jutro gdy warunki będą dla nich dogodne.
Upały dają się także we znaki w Hiszpanii, a nawet na północy - w Londynie zobaczymy także do 30*C.
W naszym kraju upalna będzie środa a także czwartek we wschodnich regionach, ale temperatura będzie bardziej łaskawa i wzrośnie do 32*C, gdyż powietrze będzie do nas sprowadzane przez niż znad morza Czarnego, w związku z czym będzie zawierało dużo wilgoci.

Silne burze we wtorek

Witam. Dziś będzie w całym kraju słonecznie jedynie na północnym wschodzie popada deszcz i może zagrzmieć. Temperatura na Dolnym Śląsku osiągnie do 26*C w centrum 23*C a na północy 21*C. Wiatr umiarkowany na wschodzie w pozostałych regionach słaby. Od jutra pogoda będzie się zmieniała. Coraz bardziej niekorzystne są prognozy dla wschodniej i południowo wschodniej Polski a właściwie jej krańców.
Wtorek przyniesie tam jeszcze bardziej korzystne warunki do tworzenia się burz. LLS osiągnie pułap do 20m/s Cape do 1500J/kg, DLS prognozowany jest mniej więcej do wartości 15-20m/s.SRH wzrośnie do 200m2/s2 miejscami na Rzeszowszczyźnie do 300m2/s2. Jeśli prognozy się utrzymają do jutra to prawdopodobnie wydamy ostrzeżenie 1 lub 2 stopnia przed gwałtownymi burzami.Może spaść do 35mm wody, grad do 2cm, wiać wiatr do 70km/h także nie wykluczamy pojawienia się wtedy trąby powietrznej. Co ciekawe dogodne warunki do wytworzenia się silnych burz będą miały miejsce przy niskiej temperaturze do 20-21*C. Z uwagi na wysoki punkt rosy względem temperatury powietrza poziom LCL będzie niski, jednak model GFS zazwyczaj nieco zawyża wartość punktu rosy, więc powinniśmy wziąć na niego poprawkę. Więcej o burzach jutro, być może jeszcze dziś wieczorem.

niedziela, 26 czerwca 2011

Komunikat burzowy

Jutro po południu przy wystąpieniu konwekcji na północnym wschodzie do 500J/kg możliwe są przelotne opady deszczu oraz słabe burze z chmur Cumulonimbus. Może spaść do 15mm wody choć wiadomo nie wszędzie aż taki opad wystąpi. Wiatr do 65km/h nie powinien powodować jakichkolwiek zniszczeń. Burze nie będą mocne, ale dobrze jest wiedzieć że mogą one wystąpić. Mocniejszy incydent burzowy na wschodzie we wtorek ale o tym jutro wieczorem.

Prognoza na najbliższe dni

Dobry wieczór :) Czas na prognozę na najbliższe godziny oraz kilka dni. Noc będzie chłodna od jedynie 7*C na południowym wschodzie i Suwalszczyźnie, przez 9-10*C w centrum do 12-13*C na południowym zachodzie Polski. Nigdzie już nie będzie padało, a niebo będzie pogodne. Jutro czeka nas jeszcze cieplejszy dzień, bo od 20*C na północy nad morzem i na północno wschodnich krańcach kraju. 22*C zobaczymy na Mazowszu, Polsce wschodniej, 23-24*C na zachodzie do 25*C na południowym wschodzie w okolicach Wrocławia i Zielonej Góry. Wszędzie powinno być pogodnie, a podobnie jak dziś na północnym wschodzie kraju wystąpi konwekcja i spodziewamy się intensywnych, ale krótkotrwałych opadów deszczu a miejscami burz. Więcej w ostrzeżeniach nieco później. Dynamicznie zapowiada się nadchodzący tydzień a szczególnie jego druga połowa.
We wtorek zobaczymy na termometrach do 27*C i w większości regionów powinno być pogodnie, ale na wschodzie sytuacja może się robić dość niebezpieczna, gdyż zaistnieją bardzo dobre warunki kinematyczne na wschodnich krańcach Polski. LLS(uskok wiatru na poziomie 0-1km) wyniesie do nawet 15m/s, DLS(uskok na poziomie 0-6km) do 20m/s Cape do 1500J/kg, a SRH do 150m2/s2. Przez niski wskaźnik LCL(poziom kondensacji z uniesienia) poniżej 500m możliwe jest niestety wystąpienie nawet trąby powietrznej, ale o sytuacji burzowej będziemy informowali jutro i we wtorek.
W środę temperatura na zachodzie wzrośnie do 30*C, nawet w centrum do 25-27*C.
W centrum będziemy mieli burze związane z napływem wilgotnego i gorącego powietrza znad Morza Czarnego.
Czwartek przyniesie burze w większości regionów kraju i wysoką temperaturę na wschodzie.
Piątek natomiast będzie wręcz zimny po przejściu burz maksymalna temperatura to 19*C na południowym zachodzie, a miejscami nie będzie więcej niż 15*C.
W najbliższych dniach będziemy śledzić prognozy dotyczące gwałtownych burz w nadchodzącym tygodniu. Do widzenia.

Słonecznie i coraz cieplej

Witam. Dziś pogoda jest lepsza niż w ostatnich dniach. Temperatura wzrośnie na południu do 22*C. Na zachodzie i południu wieczorem i po południu możliwe słabe opady deszczu związane z ciepłym frontem atmosferycznym. W północno wschodnich regionach kraju dziś możliwe rozwinięcie się chmur Cumulonimbus z opadami deszczu i słabymi burzami. Związane to jest z wystąpieniem konwekcji przy Cape wynoszącym do 500J/kg. Burze nie będą silne w związku ze słabymi warunkami kinematycznymi. Przez małą "wodność atmosfery" nie powinno podczas dzisiejszych zjawisk spaść tam więcej niż 10 max. 15mm wody. Możliwe są nieco silniejsze podmuchy wiatru, ale dziś nie powinniśmy się ich obawiać. Z dnia na dzień będzie następowała stopniowa poprawa pogody. Jutro zobaczymy na termometrach do 27*C na południowym zachodzie, a we wtorek nawet do 31*C, najcieplejsza ma być środa z temperaturą do 33*C! To będzie pierwszy tak silny upał w naszym kraju tego lata. Więcej informacji na temat pogody w nadchodzącym tygodniu w prognozie na najbliższe dni. Zapraszam.

sobota, 25 czerwca 2011

Pogoda na niedzielę

Od jutra pogoda w naszym kraju zacznie się poprawiać. Szkoda tylko że po długim weekendzie, ale cóż. W nocy będzie już pogodnie w całym kraju. Od 8*C na południu i Suwalszczyźnie przez 9-10*C w centrum do 11*C na zachodzie i nad morzem.Czyli nie będzie za ciepło. Dzień zacznie się słonecznie, w związku z czym temperatura będzie szybko rosła. w najcieplejszym momencie dnia będziemy mieli od 18-19*C na północy przez 20*C w regionach centralnych do 22*C na południu. W północno wschodniej części kraju będziemy mieli po południu do czynienia z słabymi burzami konwekcyjnymi.A poza tym możliwe jeszcze są słabe i przelotne opady deszczu na południu i południowym zachodzie związane ze słabą konwekcją w tych regionach. Od poniedziałku jak wspominaliśmy wczoraj będzie się systematycznie ocieplać i w drugiej połowie tygodnia będzie nawet 32*C. Później jeszcze ostrzeżenia przed jutrzejszymi burzami - do zobaczenia.

Relacja burz

Będziemy dziś na bieżąco informowali Państwa o tym gdzie występują burze.
---11:00---  Obecnie słabo grzmi na wschód od Kalisza, w wielu miejscowościach Lubelszczyzny, na północy i wschodzie Podkarpacia, a także na południu Opolskiego notujemy wyładowania atmosferyczne.
---11:11---  burze na tą chwilę występują w południowo wschodniej części kraju, a pada na przykład pod Warszawą.
---21:45---  Mimo że już nigdzie nie grzmi to przechodzą w wielu regionach głównie centralnej i wschodniej Polski intensywne przelotne opady deszczu, miejscami dziś także notowaliśmy opad gradu np. w Konstancinie pod Warszawą. Niebawem prognoza na jutro.

Burzowo i chłodniej

Witam. Dzisiejszy dzień jak wspominaliśmy wczoraj będzie chłodniejszy, ale jednak będą się pojawiały burze. Nie będą to silne zjawiska ze względu na słabe warunki kinematyczne, ale jednak burza jest w pewnym stopniu zjawiskiem nieprzewidywalnym. Najwięcej tego typu zjawisk będzie dziś na Mazowszu w Świętokrzyskim, Małopolskim, Podkarpackim, Lubelskim, Łódzkim, Śląskim, a nieco mniej w Podlaskim, Opolskim, wschodnim Wielkopolskim i Warmińsko Mazurskim. Mogą przynieść deszcz o wydajności do 15mm i silniejsze porywy wiatru. W reszcie regionów niebo słoneczne przeplatane deszczowymi chmurami. Nie za ciepło jak na koniec czerwca: od 16*C nad morzem przez 18*C na Podlasiu, i południu 19*C na zachodzie do 20*C miejscami w centrum i okolicach Polski południowo zachodniej.
Poniżej mapa możliwości wystąpienia burz:

piątek, 24 czerwca 2011

Mocniejsze burze.

Dziś zgodnie z przewidywaniami jakie opublikowaliśmy na blogu przeszły nad naszym krajem burze. Niektóre były mocniejsze z silnym wiatrem i opadami gradu, taka sytuacja miała zapewne miejsce np w Piotrkowie Trybunalskim gdzie radary odbitowości osiągnęły maksymalną wartość. Poniżej umieszczam filmik z dwóch burz  znad Warszawy.
Jutro burze możliwe w Polsce centralnej i południowej. Chłodniej, od 16*C na północy do 20*C na krańcach południowych kraju. W większości regionów możliwe przelotne opady deszczu.

Z kart historii meteorologii - 15 i 16 Sierpnia 2008

Witam. W tej serii postów chcę przybliżyć Państwu wiele ciekawych dni, które zapisały się na kartach historii meteorologii w Polsce i nie tylko. W pierwszym poście przedstawię dzień 15 i 16 Sierpnia 2008 roku. Chyba tym co choć trochę interesują się meteorologią Polską ta data jakoś się kojarzy, być może obiła się o uszy. W te dwa sierpniowe dni niespełna dwa lata temu nad naszym krajem przechodziły jedne z najsilniejszych burz jakie pamiętamy. 
Pierwszą i zasadniczą rzeczą jaka powodowała gwałtowne zjawiska pogodowe była ogromna różnica temperatur. Na północnym zachodzie mieliśmy już po przejściu niżu jedynie 14-15*C, a na południowym wschodzie kraju i miejscami w centrum było ponad 30*C a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 34-35*C.
Od godzin porannych bo około 7 rano mieliśmy już znakomite warunki do powstawania komórek burzowych. W ciągu dnia warunki były mniej więcej następujące:
LLS: 15-20m/s;  DLS: 25-30m/s;  punkt rosy to około 20*C (przy temperaturze koło 30*C);  SRH do nawet 400m2/s2. Widzimy więc, że burze w ostatnich dniach przy warunkach kilka razy słabszych są gwałtowne, a co dopiero wtedy. 
Poniżej przedstawiamy mapy satelitarne z godzin popołudniowych:
15 Sierpnia:


16 Sierpnia:

Już od rana, bo od godziny 7  nad Ziemią Łódzką przechodziły super komórki burzowe, przynosząc intensywne opady deszczu, silny wiatr i grad do 3cm średnicy.
Później sytuacja tylko się pogarszała.  Bardzo silne burze przynosiły ulewy wiatr, ale najgroźniejszy tego dnia był niemal 8cm grad, który niszczył wszystko tam gdzie spadał.
Po południu jak widać na dwóch pierwszych zdjęciach archiwalnych mieliśmy do czynienia z układem MCS, w którym powstało kilka mezocyklonów, które wykształciły pamiętne silne trąby powietrzne...
Zapraszamy do zgłaszania nam swoich pomysłów dotyczących nowych artykułów do kategorii "Z kart historii meteorologii. " Piszcie na adres: pogodowo@gmail.com
Czekamy na Wasze artykuły, a także ciągle informujemy o możliwości przesyłania swoich zdjęć.

Burze nad Polską

Nad naszymi głowami przechodzi dziś dużo słabych komórek burzowych. Jak każde przynoszą ciekawe widoki i malownicze chmury. Zapraszamy do robienia i przesyłania nam zdjęć na adresy podane w zakładce Dyżur meteo. A my będziemy na bieżąco opisywać sytuację burzową nad Polską. Zapraszam.
---15:57---  Najwięcej komórek burzowych notujemy obecnie na zachodzie kraju. Przemieszczają się one na wschód. Grzmi także miejscami na Mazowszu, Lubelszczyźnie, na Ziemi łódzkiej, w Wielkopolsce, Kujawsko Pomorskim, Zachodniopomorskim, na Dolnym Śląsku Ziemi Lubuskiej, czy w Małopolsce. Najmniej wyładowań mamy w Pomorskim, Świętokrzyskim i w Podkarpackim.
---15:58---  Teraz coś od nas :)

Mokro i chłodniej

Witam. Dziś w całym kraju jest nieco chłodniej i bardziej rześko niż wczoraj. W nocy na południu kraju przeważnie w Małopolsce przeszła gwałtowna burza z dużą ilością wyładowań silnym wiatrem, ale dużą ilością wody która spadła i spowodowała lokalne podtopienia i zalania piwnic. Owa komórka, a właściwie klaster burzowy przybył do nas aż z rejonów pogranicza Austrii. Dziś od 18*C na północy nad morzem do 23*C na Rzeszowszczyźnie. 
W większości regionów notujemy słabe wyładowania atmosferyczne i opady deszczu związane z przechodzeniem chmur burzowo deszczowych Cumulonimbus. Nie przynoszą one tak silnych zjawisk jak ostatnio. Burze powinny zanikać tuż po zachodzie słońca, ale pozostaną z nami opady deszczu. Jutrzejszy dzień będzie jeszcze chłodniejszy niż dzisiejszy. Jedynie od 16-17*C na północy kraju przez 17-19*C na przeważającym obszarze kraju do 20*C miejscami na południu i południowym wschodzie Polski. W centrum i na południowym wschodzie kraju możliwe słabe burze w związku ze wzrostem Cape do 300-700J/kg. Zjawiska powinny być miejscowe i nie powinny występować na większym obszarze gdyż  wskaźnik SRH będzie niski do 80m2/s2. Przeważnie w całym kraju będziemy notować opady deszczu. 
Od poniedziałku znacząca poprawa pogody i wzrost temperatury do nawet 30*C na południowym wschodzie.