czwartek, 17 stycznia 2013

Mroźno

Witam. Z dnia na dzień odczuwamy wzmagający się mróz w całej Polsce. Od dzisiejszej nocy zacznie on przekraczać wartości poniżej -10*C, a gdzie będzie największy i ile wyniesie? Zapraszam do lektury.
Wieczorem temperatura zacznie spadać dzięki pojawiającym się od północy i wschodu rozpogodzeniom. Tuż przed wschodem słońca w piątkowy poranek na termometrach zobaczymy wartości od -13/14*C na północy woj. Warmińsko-Mazurskiego, -10*C to północne Podlasie, Kujawy, północne Mazowsze i Wielkopolska. W innych regionach około -6/-8*C, a najcieplej na południowym wschodzie, w Lubuskiem, i nadmorskich regionach - do -5*C. W ciągu dnia również będzie zimno. Na Suwalszczyźnie, i Warmii nawet do -10/-11*C Mazowsze, Kujawy, Wielkopolska do -7*C. Najcieplej na pochmurnym południu kraju do -4*C, podobna temperatura w Zachodniopomorskim. Przeważnie powinno się obejść bez opadów śniegu. Rozpoczynający się weekend przyniesie ze sobą nasilający się mróz, szczególnie na północy Polski. Tam w sobotę rano możemy zobaczyć nawet do -15/-16*C. Najchłodniejszym województwem będzie Warmińsko Mazurskie, w centrum zdecydowanie cieplej. -10*C zobaczymy od woj. Lubuskiego, przez Wielkopolskę, Mazowsze po Lubelszczyznę. Najcieplej ponownie na południu do -7*C, a na Podkarpaciu -6*C.
W sobotę najcieplej na południu Polski w strefie umiarkowanych i dość silnych opadów śniegu, które wystąpią również w centrum Polski, ale to pod wieczór. Południowy wschód to -5*C, od Polski zachodniej przez Wielkopolskę, Mazowsze, Lubelszczyznę będzie koło -7/-8*C. Najchłodniej w północno wschodnim skrawku kraju, do -10*C.
Noc z soboty na niedzielę przyniesie prawdopodobnie słabnące opady na wschodzie kraju, a temperatura będzie dość zróżnicowana. Najcieplejszy będzie południowy wschód do -5*C, w centrum i na wschodzie -7/-10*C, południe i zachód to od -10*C do -14*C. Najchłodniejszymi miejscami będą Kujawy do -15/-16*C, oraz tradycyjnie już północ Warmii - do -19*C.
W niedzielę zobaczymy od -9/-7*C w pasie centralnym i północnym Polski - Od Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, Kujaw, częściowo Pomorza, Mazowsza, po Podlasie. Cieplej na południu do -5*C i -4/-2*C na południowym wschodzie.
Jak widzimy szykuje się nam okres z niskimi temperaturami. Dbajmy zatem na nasze zwierzaki, zainteresujmy się osobami bezdomnymi i ubierajmy się stosownie do panującej pogody.

niedziela, 13 stycznia 2013

Dynamiczny poniedziałek


Według aktualnych danych  pogodowych i po wykonaniu analizy synoptycznej na jutro 12  UTC do naszego kraju zbliżą się dwa układy niskiego ciśnienia, jeden nasunie się z kierunku południowej Europy z centrum nad północną częścią Włoch, któremu towarzyszy system frontów atmosferycznych. Front okluzji wkroczy do Polski od strony zachodniej, a drugi z centrum nad północną Rosją, a także z części południowo-wschodniej Europy nasunie się ośrodek wysokiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad Ukrainą. Z takim ułożeniem ośrodków barycznych pogoda w Polsce zapowiada się następująco: na południu kraju za sprawą ciepłego frontu nastąpi wzrost temperatury do +0/+2 st.C. Dalej na północ temperatura niższa do -3 st.C oprócz tego prawie w całym kraju prognozowany jest dość silny wiatr w porywach do 50 - 60 km/h. Silny wiatr początkowo występować będzie na południu kraju wraz z późniejszymi godzinami prędkość wiatru będzie się wzmagać w większej części kraju, poza silnym wiatrem także wystąpią opady śniegu w całym kraju. Opady mogą mieć charakter intensywny i może spaść do 10 - 15 cm śniegu.


Aktualizacja 21:50: Analiza synoptyczna 14-01-2012 18 UTC


WOŚP prognoza

W całej Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra przy dość dobrej pogodzie, dzień minął bez opadów, z mrozem do -6*C. Bieg "Policz się z cukrzycą" organizowany w Warszawie na placu Defilad również odbył się przy słonecznym niebie i lekkim mrozie do -4*C. Wieczorem także nie spodziewamy się żadnych opadów śniegu na większą skalę, a i mróz nie będzie zbyt dokuczliwy. Do -5*C na wschodzie, na zachodzie, w Wielkopolsce i na Kujawach do -7*C. Przy dość dobrej pogodzie zachęcamy do udziału w  wielu organizowanych imprezach w Polskich miastach i wspierania Wielkiej Orkiestry. Wieczorem krótka prognoza na noc i poniedziałek.

sobota, 12 stycznia 2013

Obfite opady śniegu

Witam Państwa. Mamy do czynienia z ciągłymi opadami śniegu nad naszym krajem, który jest miejscami dość intensywny. Najmocniejsze opady notujemy na południu kraju, tzn. południe Wielkopolski, Ziemia Lubuska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna, woj. Śląskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, południe Łódzkiego oraz częściowo Podkarpacie. Przy ujemnej temperaturze, jaka panuje w Polsce liczne drogi, szczególnie te lokalne są zaśnieżone, więc sytuacja jest dość niebezpieczna dla kierowców. W wielu regionach spadło już około 5-10cm świeżego puchu, docierają też informacje, że  miejscami pokrywa śnieżna dochodzi do 15cm. Co więcej opady są prawie stacjonarne dzięki obecności niżu nad wschodnią Polską, przez co spaść może jeszcze kilka centymetrów śniegu w przeciągu najbliższych godzin.
W najbliższych godzinach na intensywny śnieg najbardziej narażone są województwa Świętokrzyskie, Dolnośląskie, oraz w nieco mniejszym stopniu Śląskie i Opolskie. Obok obraz z drogi w Chęcinach (Świętokrzyskie).

piątek, 11 stycznia 2013

Śnieg i nieprzyjemny chłód - prognoza

Zgodnie z prognozami na południu kraju, zachodzie oraz północnym zachodzie mamy do czynienia z konwekcją, dzięki której w wielu miejscach mamy intensywne opady, nawet o charakterze śnieżyc.  Są to głównie regiony takie jak: Małopolska, Śląsk, Opolszczyzna, Dolny Śląsk, woj. Zachodniopomorskie, północ Mazowsza, nieco słabsze w Lubuskiem. Warto również wspomnieć o strefie opadów ciągłych na północy Kujaw i na Pomorzu. Przypominamy że w czasie intensywnych opadów śniegu może przybyć spora ilość białego puchu. Na dworze poprzez silne opady i chwilami nieco silniejszy wiatr jest dość nieprzyjemnie.
W nocy zobaczymy w całym kraju ujemne temperatury, oraz utrzymujące się punktowe opady śniegu. Termometry pokażą od -8/-6*C na Warmii i Mazurach, przez -5/-3*C na południu kraju, po centrum. Najcieplej będzie tradycyjnie na północnym zachodzie koło -1*C. W ciągu dnia temperatura wyniesie od -6/-5*C na północy, oraz na Mazowszu, -4/-3*C na południu, i koło 0*C na zachodzie Polski. Jeśli chodzi o opady to w większości regionów możemy się spodziewać śniegu. Najsilniejsze opady będą na południu i częściowo w centrum kraju. Dodatkowo na zachodzie kraju znów będziemy mieli do czynienia ze słabą konwekcją, dzięki której występować mogą punktowe, lecz silne opady śniegu.

czwartek, 10 stycznia 2013

Konwekcyjne opady śniegu

Witam. Obecnie w większości regionów Polski mamy dodatnią temperaturę i miejscami intensywne opady deszczu, związane z ciepłym frontem atmosferycznym. Na zachodzie mamy kolejny, tym razem chłodny front, który przyniesie zmiany w pogodzie. Po jego przejściu zacznie się ochładzać, a już dziś wieczorem na zachodzie zacznie pojawiać się słaba konwekcja. W nocy na Dolnym i Górnym Śląsku współczynnik Cape prawdopodobnie wyniesie do 50-100J/kg, co może spowodować opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego, a przy temperaturze koło 0*C będzie on ciężki i lepiący się. Wraz z upływem czasu strefa występowania energii konwekcji przesunie się nad okolice Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej, by w ciągu dnia sięgnąć również punktowo Polski zachodniej. Opady te nie powinny być bardzo intensywne ze względu na nieduży obszar i siłę występowania konwekcji, lecz mimo wszystko istnieje ryzyko pojawienia się punktowo krótkotrwałych lecz intensywnych opadów śniegu, spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej trudno oszacować, ale nie powinno to być więcej niż punktowe 2-4cm.  Z czasem pojawi się aktualizacja tej prognozy jeśli zajdzie taka potrzeba.

wtorek, 8 stycznia 2013

Znów zimowo

Witam. W chwili obecnej w większości regionów panuje kilku stopniowy mróz do -6*C na wschodzie, jedynie woj. Zachodniopomorskie, Lubuskie, zachodnia część Wielkopolskiego, oraz Dolny i Górny Śląsk to temperatura powyżej 0*C, miejscami do 4*C. Na Mazowszu, zachodniej Warmii, na Kujawach, wschodniej Wielkopolsce i północy Łódzkiego mamy strefę opadów śniegu, miejscami dość intensywnych. Zmierzają w kierunku południowym i południowo wschodnim. W nocy opady dotrą do Ziemi Świętokrzyskiej, obejmą też Ziemię Łódzką, oraz zachodnią część Lubelszczyzny. Maksymalnie w centrum kraju może spaść do 3-6cm świeżego puchu. Temperatury minimalne nad ranem wyniosą od -7*C na Podkarpaciu, -5/-6*C w Polsce wschodniej, -3/0*C w pasie od Pomorza, przez wschodnią połowę Wielkopolski, po woj. Śląskie i zachód Małopolski. Im dalej na zachód tym cieplej, do 2/3*C na Ziemi Lubuskiej. W ciągu dnia Polska pod względem temperatury będzie podzielona na dwie połowy - zachodnią z temperaturą do 3-5*C Ziemi Lubuskiej, nieco chłodniej na Pomorzu, w Wielkopolsce, i w woj. Śląskim. Polska wschodnia to dominacja mrozu. Najchłodniej na Lubelszczyźnie, Podlasiu i Podkarpaciu. W innych regionach to mniej więcej -1/-2*C. Przed południem Opady na wschodzie ustąpią, i koło południa powinniśmy na niebie widzieć słońce. Na zachodnie Polski natomiast będzie na odwrót. Na początku dnia będzie dość pogodnie, w miarę upływu czasu chmur będzie przybywać, a po południu zacznie padać na zachodnich krańcach kraju. Opady będą się stopniowo przemieszczał na wschód, do wieczora osiągając pas Pomorze - zachodnie Kujawy - Wielkopolska - Dolny i Górny Śląsk. Do północy powinno już padać w centrum Polski. Dość intensywny śnieg zobaczymy na Mazowszu czy na Warmii. Im bardziej na południe tym opady powinny być słabsze. Na zachodzie będą to opady deszczu. Także w centrum kraju późnym wieczorem mogą to być opady mieszane, deszczu lub też śniegu, bo temperatura wyniesie koło 0*C. W miarę upływu czasu temperatura na wschodzie kraju, szczególnie wieczorem będzie rosła i wyniesie wartości do 1*C powyżej zera. Będzie to wstęp do dość dynamicznej pogody w czwartek, gdy na północy kraju pojawi się słaba konwekcja, ale o tym jutro.

poniedziałek, 7 stycznia 2013

prognoza na najbliższe 24 godziny


Dzień: 08-01-2013

Wyż, które centrum w poniedziałek znajdowało się nad obszarem RP, odsunie się nad Bałkany. Polska w dalszym ciągu pozostanie jednak pod jego wpływem, co z kolei w wielu miejscach, zwłaszcza południowej, wschodniej, centralnej i częściowo północnej części kraju (wprzypadku regionów północnych w pierwszej połowie dnia) zapewni na ogół pogodną, lecz mroźną aurę. Pogorszenie pogody spodziewane jest natomiast we wszystkich regionach zachodnich, gdzie będzie oddziaływać ciepły front atmosferyczny z dużym zachmurzeniem oraz opadami różnego rodzaju (w tym m.in. mżawki i deszczu marznącego). Z biegiem dnia strefa pogorszenia pogody będzie się przesuwać dalej w kierunku wschodnim.

W ciągu dnia Polska zostanie podzielona pogodowo na dwie strefy - pogodną południową, wschodnią, środkową i częściowo północną oraz pochmurną i z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu zachodnią. Wraz z upływem wtorkowego dnia strefa gorszej pogody będzie jednak wędrować stopniowo w kierunku wschodnim. Szczególnie niebezpieczna pogoda może być na północy i zachodzie, gdzie opady będą mieć tendencję do zamarzania i tym samym powodowania gołoledzi na powierzchni gruntu. Ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza najwyższe będzie na południowym - wschodzie i wyniesie 1027-1028 hPa, zaś najniższe w dzielnicach północno - zachodnich (1021-1023 hPa). Z biegiem dnia tendencja ciśnienia ma być spadkowa. Wiatr będzie na ogół słaby z kierunków południowych.

Noc: 08/09-01-2013

W nocy ciepły front atmosferyczny z dużym zachmurzeniem oraz opadami różnego rodzaju (w przedniej części frontu śniegu, zaś im dalej w kierunku dzielnic zachodnich deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu, mających tendencję do zamarzania) będzie się stopniowo przesuwać na wschód kraju. Opady będę na ogół o słabym i umiarkowanym natężeniu. Wskutek odsuwania się układu wyżowego w stronę Europy Wschodniej oraz dojścia do oddziaływania na pogodę w Polsce płytkiego układu niskiego ciśnienia z centrum umiejscowionym nad obszarem RP, należy się liczyć ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego, które znajdzie się na poziomie 1018-1024 hPa, przy czym najwyższe będzie na południowym - wschodzie, zaś najniższe w rejonach północnych. Wiatr będzie słaby, na ogół jeszcze z kierunków południowych, zaś od północnego - zachdu zmieniający swój kierunek na północno - zachodni.

niedziela, 6 stycznia 2013

Powrót zimy

Witam. Przez dłuższy okres czasu mieliśmy pogodę bardziej jesienną niż zimową, ale to zaczyna się powoli zmieniać, dzięki napływowi zimnego powietrza ze wschodu. Temperatura spada, a niebo zaczyna się rozpogadzać. Nad ranem zobaczymy od -7/-4*C na wschodzie kraju, przez -3*C w centrum, do -1*C na zachodzie i okolic zera na Pomorzu. W ciągu nocy będą występowały jeszcze opady na zachodzie, południu i południowym wschodzie, lecz w ciągu dnia słabe opady śniegu zobaczymy jedynie na południowym wschodzie Polski. Na południowym zachodzie kraju może przybyć do 2cm śniegu, poza tym będą to niezauważalne przyrosty. W ciągu dnia na naszych termometrach ujrzymy od -4/-2*C na wschodzie i centrum, przez -1/0*C w centralno zachodniej Polsce. Najcieplej na zachodzie i północnym zachodzie, gdzie słupek rtęci przejdzie na dodatnią stronę skali, 1*C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany z kierunków północnych i wschodnich. Zapraszamy do oceniania nowego logo naszego bloga, oraz odwiedzania nowej podstrony z mapą synoptyczną, widoczną na górnym panelu, tymczasem Dobranoc ;)