sobota, 31 marca 2012

Relacja na żywo - dynamiczna aura nad krajem.

Witam!
Dzisiaj możemy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu ale też burz.Burze te będą wbudowane w chmury nimbostratus.
10:31 - W pasie Szczecin - Radom chmury zaczynają przybierać kształt formacji linowej co widać także na radarach.
11:00 - Najlepsze warunki do rozwoju chmur cumulonimbus będą o 14:00.
11:25 - Detektor zanotował dwa wyładowania w okolicach Świdnika w woj. Lubelskim.
12:18 - Kolejne trzy wyładowania blisko Wrocławia.
13:13 - Sytuacja przedstawia się tak : Na południu w okolicach Częstochowy,Katowic,Kielc i Wrocławia są ośrodki z opadami przypominające małe formacje liniowe.W centrum rozwija się coraz więcej komórek opadowych.
13:51 - Największa komórka opadowa w Polsce jest w rejonie Zabrza i Gliwic.Tam też przed chwilą wystąpiły 2 wyładowania.Odbiciowosć sięga tam 45 dBZ.

piątek, 30 marca 2012

Jutro dynamiczna aura

Po dzisiejszym dosyć zimnym dniu z przelotnymi opadami silnego deszczu, krupy śnieżnej i gradu jutrzejszy dzień zapowiada się podobnie również z dynamiczną aurą. Dzisiaj w centrum na wschodzie i południu kraju roiło się od chmur konwekcyjnych z opadami. Pierwszy dzień weekendu będzie zimny, a szczególnie doskwierać nam będzie silny wiatr, który będzie potęgował uczucie zimna, czemu winny jest pofalowany front arktyczny.
W centrum i na wschodzie kraju wystąpi słaba konwekcja, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Ziemi Łódzkiej, części Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej i Kujawsko Pomorskiego do 200J/kg. W porównaniu jednak do dnia dzisiejszego będą lepsze warunki kinematyczne powietrza, uskoki prędkościowe w partii troposfery 0-6km wyniesie do 30-40m/s na południu kraju, w warstwie przyziemnej 0-1km będą także bardzo dobre, bo powyżej 10m/s, a na wschodniej Lubelszczyźnie do 20m/s. Najlepsze na południowym wschodzie kraju. Uskoki kierunkowe będę umiarkowane, SRH jutro wyniesie przeważnie 50-100m2/s2, a na południowym wschodzie i Małopolsce do 200m2/s2.
Dzięki lepszym warunkom niż dnia dzisiejszego formacje konwekcyjne powstające koło południa i po południu będę mogły łączyć się w większe struktury, możliwe że pojedyncze przypadki formacji liniowych. Poza tym głównie będą miały charakter pojedynczych komórek z dość silnym rdzeniem opadowym. Przejdźmy do opadów, spodziewamy się silnych krótkotrwałych opadów deszczu, krupy śnieżnej, gradu do 1cm średnicy, deszczu ze śniegiem pod wieczór przechodzących w sam śnieg, którego opady mogą być naprawdę intensywne i ograniczać widoczność na drogach utrudniając tym samym komunikację. Więc prosimy o ostrożność. Szybko spadające ciśnienie sprawi, że warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, temperatura niska i wyniesie od 2*C na północy (miejscami jeszcze mniej) przez 4-5*C w centrum do 6-7*C na południu. Odczucie zimna będzie potęgował silny wiatr powstały przez duże różnice ciśnienia. Przeważnie podmuchy wiatru wyniosą do 65km/h, ale przy wystąpieniu konwekcji i formacji liniowych mogą one być mocniejsze do 75km/h być może nieco więcej.
To tyle , jutro jeżeli będzie możliwość uruchomimy relację na żywo, by relacjonować na bieżąco wydarzenia pogodowe z kraju, bądźcie z nami!:)

Relacja na żywo - słaba konwekcja

Witam!
Rozpoczynamy relację dotyczącą dzisiejszej słabej konwekcjii nad krajem
11:51 - W centrum i na południu zaczyna przybywać chmur konwekcyjnych.
12:21 - Przed chwilą w Warszawie spadła krupa śnieżna.
13:27 - Co chwilę przez Warszawę przechodzą komórki opadowe.

czwartek, 29 marca 2012

Relacja na żywo - słaba konwekcja

Witam!
Nad naszym krajem występuję słaba konwekcja która przynosi liczne chmury typu cumulonimbus i komórki opadowe.
14:07 - Na południu , wschodzie i centrum kraju jest bardzo dużo chmur konwekcyjnych z których występują opady deszczu.
14:15 - Przed chwilą w Warszawie wystąpił silny opad konwekcyjny.Oto zdjęcia :
14:31 - Jutro konwekcja będzie silniejsza bo wyniesie maximum 300 j/kg
14:54 - Mamy wyładowanie w Warszawie słyszalne przeze mnie i przez innych ludzi.
15:02 - Oto chmura z której odnotowano wyładowanie :
15:14 - Przedstawiam screena z odnotowanymi wyładowaniami w polsce : 
15:41 - Zdjęcia z Warszawy :
16:10 - W okolicach Leżajska przechodzą komórki opadowe z silnymi opadami i wyładowaniami.
16:29 - W okolicach Lublina wystąpiły 3 wyładowania.
17:07 - Kolejne wyładowania tym razem w okolicach Ciechanowa.

Słaba konwekcja

Witam. Dziś nad ranem dzięki słabej konwekcji która wystąpiła na wschodzie i północy kraju, mamy sporo komórek opadowych z chmur typu Cumulonimbus, dających silny punktowy opad deszczu, możliwa też krupa śnieżna. Występują one przeważnie na wschodzie i południu Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie, i w Świętokrzyskim. Po południu będziemy śledzili sytuację na bieżąco, gdyż na ścianie wschodniej kraju rozwinie się konwekcja do około 100J/kg, nie będzie za mocne, ale wystarczająca do pojawienia się silnych punktowych opadów deszczu. Nie zapominajmy o silnych porywach wiatru, szczególnie w górach i nad morzem, gdzie może powiać do 90km/h, w centrum i innych regionach już słabiej, ale i tak do około 60km/h, podczas opadów konwekcyjnych chwilami mocniej. Bądźcie z nami, po południu relacja. ;)

wtorek, 27 marca 2012

Z kart historii meteorologii - 6 sierpnia 2010

6 sierpnia 2010 przez Polskę południową , centralną a także północną przeszły silne nawałnice z potężnymi ulewami które spowodowały liczne podtopienia.1 osoba poniosła śmierć i 1 została ranna.Postaram się państwu przybliżyć ten dzień.
W całym kraju od rana temperatura przekraczała 20*C i było duszno.W dzień było już ponad 30*C.Pierwsze burze były już około godziny 11:00 w okolicach Żywiecczyzny ale nie ona była już ,,starszą" burza z nocy.Wydawało się że nic z niej nie będzie ale około 14:00 zaczęła się rozrastać , bo napotkała CAPE który był wysoki tego dnia ale najwyższy był w centralnej Polsce.Dla obszarów : Ziemia Łódzka , Mazowsze , Warmia , Mazury i Podlasie był prognozowany CAPE w przedziale 1250-2000 , a lokalnie w województwie Warmińsko - Mazurskim 2500 J/kg , DLS 10-15 m/s , SRH w warstwie 0-3 km 100-300 m2/s2 , SCP (Super Cell Parameter) 0,5-2 , uskok prędkościowy wiatru w warstwie 0-3 km do 15 m/s.Przy takich warunkach bardzo prawdopodobne było powstanie silnych burz.
Powracając do przebiegu zdarzeń - około godziny 15:00 na Rzeszowszczyźnie powstała ogromna komórka burzowa która bardzo wolno przemieszczała się na północ.Następnie około 16:00 w okolicach Radomia i Tomaszowa Mazowieckiego powstały dwa ośrodki burzowe które przy bardzo dobrych warunkach kinematycznych rozrastały się i kierowały na północ w kierunku Warszawy.Po godzinie ośrodki były silne i docierały do Warszawy.Potem ciągle się rozrastały i wędrowały na północ.Powstało zjawisko Bow Echo co dało bardzo silne porywy wiatru poprzez co było wiele informacji o powalonych drzewach.Szczególnie ucierpiała Warszawa gdzie zostały podtopione ulice które wyglądały jak rzeki.Woda sięgała do drzwi autobusu.Było ponad 500 zgłoszeń do straży pożarnej o podtopieniach i powalonych drzewach.Burza dotrwała do godziny 0:30 i potem osłabła.
Jeszcze raz przypomnijmy i podsumujmy , w tych nawałnicach zginęła 1 osoba a 1 została ranna.Wiele drzew zostało powalonych lub wyrwanych z korzeniami i były też liczne podtopienia.
Zamieszczam poniżej dane radarowe i satelitarne z tego dnia.
Zdjęcia satelitarne z godziny 17:00                                                                                                                              
Zdjęcia satelitarne z godziny 19:00
Zdjęcia satelitarne z godziny 21:00
Zdjęcia satelitarne z godziny 23:00
Dane radarowe z godziny (15:20 UTC) 17:20


sobota, 24 marca 2012

Tej nocy pośpimy krócej

Witam!
W nocy z 24/25 marca przestawiamy zegarki z godziny 2 na 3.Od jutra będzie nas obowiązywał czas letni.Pośpimy o godzinę krócej.Dzień będzie dopasowany tak że dostosowuje długość dnia do naszej aktywności w dzień.Słońce wstanie o 6:26 a zajdzie o 18:58.Zmiana czasu na letni może również spowodować
komplikacje zdrowotne.Lekarze mówią że własnie wtedy jest zauważalny wzrost ilości zawałów serca.Obecnie czas letni stosowany jest w 70 krajach na świecie.

środa, 21 marca 2012

Słoneczny czwartek

Od jutrzejszego dnia niebo w większości regionów będzie błękitne i temperatura ponownie wzrośnie. Jest to dobry prognostyk przed zbliżającym się powoli weekendem, który znów będzie ciepły i słoneczny.
Już dziś na zachodzie kraju niebo rozpogodziło się. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 10*C na wschodzie kraju i Pomorzu, przez 12-14*C w centrum, do 14-15*C na zachodzie w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej.Niebo będzie bardzo pogodne, a miejscami wręcz wolne od chmur, przez co poczujemy wiosnę w powietrzu. Na północnym wschodzie i północy Polski nieco silniejszy wiatr w porywach do 40km/h będzie zaniżał odczuwalną temperaturę i będzie to jedyny mankament czwartkowej pogody.
Piątek - weekendu początek. Ostatni dzień pracy wprawi nas od rana w pozytywny nastrój pogodnym niebem i wysoką temperaturą. Na północy kraju zobaczymy 12*C, na Suwalszczyźnie 13 kresek powyżej zera, w Polsce centralnej i południowej 14-15*C, najcieplej będzie na Dolnym Śląsku do 17*C możliwe, że miejscami nawet do 18*C. Niebo niemalże wolne od chmur, jedynie na na południu Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej, przy granicy z Niemcami i Czechami wzrośnie zachmurzenie chmurami konwekcyjnymi typu Cumulus. Sytuację związaną z możliwym wystąpieniem konwekcji omówimy jutro po południu, gdy do tego wydarzenia będzie nieco bliżej. Dodam jeszcze że weekend nie przyniesie większych zmian w pogodzie i będziemy dalej się cieszyć piękną, wiosenną pogodą... Do zobaczenia :)

niedziela, 18 marca 2012

Chłodniejszy poniedziałek

Po dzisiejszych burzach i silnych opadach deszczu które przechodzą i przejdą nad północną Polską ochłodzi się. Poniedziałek będzie nawet o 8*C chłodniejszy od pięknej i słonecznej niedzieli. Na północy kraju będą występowały opady deszczu, a po południu może się pojawić też konwekcja, więc wystąpią przelotne opady typu konwekcyjnego, wyładowań nie powinniśmy odnotować, gdyż warunki będą zbyt słabe. Najpogodniej na południowym wschodzie, południu i południowym zachodzie Polski. Temperatura od 5*C nad samym morzem i tam pod wieczór możliwy deszcz ze śniegiem, przez 7-9*C w centrum, zachodzie i południu kraju do 11-13*C na południowym wschodzie gdzie jutro powinno być najprzyjemniej - najmniej deszczu i najcieplej. Prognozy na najbliższy tydzień wskazują, ze deszczowa aura nie potrwa zbyt długo, ponieważ od środy wraca słoneczne niebo. Temperatury niższe na początku tygodnia od środy zaczną rosnąć by znów pod koniec pokazać nawet 19*C. Więcej o tym w następnym dniach, do zobaczenia.

Słabe burze i konwekcja - relacja na żywo.

Rozpoczynamy relację na żywo z konwekcji/słabych burz które mogą się pojawić nad Polska.
13:47 - Koło Jeleniej Góry powstała chmura prawdopodobnie typu cumulonimbus. 
14:41 - Na zachodzie zaczyna przybywać cumulusów.Przypomnijmy że model GFS prognozuje na godzinę 16:00 (15:00 UTC) dla okolic Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry 100-200 CAPE , DLS 15-20 , LLS 7-9 i SRH 100-150.Za to CIN-u tam nie będzie. 
15:50 - Jest coraz więcej cumulusów na zachodzie.
16:15 - Na zachodzie z minuty na minutę zaczyna przybywać cumulusów ,ale jeszcze nie zanotowano żadnych wyładowań.Za to na E od Drezna w kierunku na zachód przemieszcza się słabo rozwinięty cumulonimbus z opadami.  
16:39 - No i mamy pierwsze dwa wyładowania na granicy Polsko-Niemieckiej w okolicach Żagania.
16:55 - Strefa z wyładowaniami i silnymi opadami mknie na Zieloną Górę.
17:15 - Sytuacja zaczyna się rozwijać.Przed chwilą detektory zanotowały 3 wyładowania w Polsce w okolicach Żar , a więc mamy prognozowane wiosenne burze.
17:24 - Mamy już dwa ośrodki burzowe.Drugi nowy powstał w okolicach Myśliborza i generuję na razie 3 wyładowania.Poprzednia formacja niedługo powinna dotrzeć do Zielonej Góry.
17:38 - Ośrodek burzowy koło Gorzowa Wielk. daje o sobie znać wyładowaniami.Zanotowano przed chwilą 2.Przesuwa się na Stargard Szczeciński.  
17:41 - Kolejne dwa wyładowania w tej samej komórce burzowej.Zamieszczam screena.
17:44 - Niebywałe. Radar Blitzortung znowu zanotował 2 wyładowania tym razem w starym ośrodku burzowym.Odbiciowość też jest duża bo wynosi 50 dBZ.
17:55 - Najaktywniejszy jest ośrodek znajdujący się przy Gorzowie Wielkopolskim.
17:57 - Druga komórka burzowa dociera do Zielonej Góry.
18:06 - Wydaje się że komórka burzowa w okolicach Myśliborza się osłabia ale ta w Zielonej Górze jest jeszcze dosyć mocna i daje pioruny.
18:09 - Odbiciowość w ośrodku burzowym w Zielonej Górze osiągnęła aż 55 dBZ , czyli może padać mały grad.
---Piotrek---
19:05 -
Spoglądając na dane radarowe przedstawiające odbiciowość możemy być nieco zdziwieni, gdyż w okolicach Zielonej Góry, a także Świebodzina możemy dostrzec strefę dość silnych burzowych opadów deszczu, być może też gradu o średnicy do 1cm. Drugi układ burzowy znajduje się nad Pomorzem Zachodnim i przyjął charakter formacji liniowej z potencjalną linią szkwału, podczas przechodzenia której możemy mieć do czynienia z silniejszym wiatrem, być może do 60km/h. Burza ta zmierza pasem Pomorza na północny wschód. Podobnie ma się sytuacja z drugim układem położonego bardziej na południe. Zagrożone jego zasięgiem są miejscowości takie jak: Nowy Tomyśl, Wronki czy Szamotuły. Wspomniana formacja obejmie też Poznań, ale tam opady powinny być słabsze.
Wszystkie burze powinny słabnąć z powodu ustania konwekcji dzięki której mogłyby się rozwijać.
19:45 - Komórka burzowa w okolicach Nowego Tomyśla i Opalenicy daje najprawdopodobniej opady gradu. Zmierza ona w dalszym Ciągu na Szamotuły, Oborniki czy Wągrowiec. Podobnie jest także w okolicach Kalisza Pomorskiego gdzie notujemy wyładowania atmosferyczne. Na Pomorzu notujemy silne opady deszczu które zmierzają na NE w kierunku np. Koszalina.
19:53 - Komórki z Wielkopolski powoli słabną, ale ciągle notujemy pojedyncze wyładowania i drobny grad w okolicy Pniewa i Szamotuł. Z biegiem czasu przekształcą się w układ z silnym opadem deszczu zmierzającym na Bydgoszcz i Toruń. W dłuższym odstępie czasu komórka z Pomorza zmierza na Słupsk, a później także na Trójmiasto.
20:06 - Dość silny rdzeń komórki powstał w okolicy miejscowości Głuchowo - na południe od omawianej wcześniej komórki. Możliwy bardzo silny opad deszczu, lub drobny grad poniżej 1cm średnicy.
Osoby zainteresowane zapraszamy do śledzenia sytuacji na żywo: http://pogodynka.pl/radary/gradary
---Michał---
21:19 - Pierwszy ośrodek burzowy znajdujący się w pasie Słupsk-Chojnice przesuwa się na wschód w kierunku Trójmiasta.Drugi ośrodek jest w pasie Piła-Leszno i przesuwa się na północny-wschód w kierunku
Bydgoszczy i Torunia.Podczas tych burz wystąpi silny opad deszczu, wiatr do 70 km/h i lokalnie opad drobnego gradu.
---Piotrek---
21:35 - Mimo dość późnej godziny burze nie zamierzają na razie ustąpić, ciągle notujemy wyładowania, ostatnio w rdzeniu komórki znajdującym się w okolicy Gniezna, ponadto w okolicach Bytowa, i na wschód od Szczecinka ponownie pojawiły się silniejsze rdzenie opadowe z możliwym drobnym gradem, i na pewno z pojedynczymi wyładowaniami doziemnymi. Obie komórki z Wielkopolski i centralnego Pomorza ułożyły się w linię i podążają w kierunku północno wschodnim. Na ich trasie może naprawdę mocno popadać i zagrzmieć.
21:47 - Przez zainteresowanie komórkami burzowymi umknął nam pewien fakt -  w centrum Polski, tzn. południe woj. Mazowieckiego, Łódzkie, Świętokrzyskie i północ Śląskiego to słabe opady deszczu pochodzenia prawdopodobnie konwekcyjnego. Przybywa nam opadów konwekcyjnych pod wieczór ;)
21:54 - Na Dolnym Śląsku w okolicach Jeleniej Góry i Legnicy znów mamy silne opady deszczu, ale tu już na szczęście bez wyładowań. Na radarach dobrze widzimy teraz po opadach linię zbieżności chłodnego frontu, na którym dziś wieczorem powstał komórki opadowe z pierwszymi w tym roku burzami. Naprawdę silne opady zbliżają się już do Trójmiasta, w miejscowości Kościerzyna na południowy wschód od wspomnianej aglomeracji Trójmiejskiej notujemy bardzo wysoką odbiciowość, przez co możemy określić, że występują tam bardzo silne opady deszczu.
22:22 - Najsilniejszy rdzeń opadowy doszedł właśnie do Trójmiasta, możliwe są pojedyncze słabnące wyładowania atmosferyczne. Najsilniej pada na obszarze między Gdańskiem, Pruszczem Gdańskim, Stargardem Gdańskim, Kościerzyną. Komórki burzowe w Wielkopolsce nie są już groźne, dają jedynie silniejsze opady deszczu. Chwilami dość mocno pada też na Dolnym Śląsku, ale są to opady nie związane z dzisiejszymi burzami.
22:38 - Pojedyncze wyładowania w Kujawsko Pomorskim i Pomorskim powinny już zanikać po 23, choć i tak trwały długo jak na porę roku. Pozostaną po nich silne opady deszczu, które przemieszczają się na północny wschód najmocniej pada w rejonie Zatoki Gdańskiej, Trójmiasta, więcej w ostrzeżeniach meteo po prawej stronie bloga.
My kończymy powoli relację, dziękujemy że byliście dziś z nami. Trzymajcie się ciepło, Dobranoc! :)
---Michał---
23:02 - Jeszcze dopisze o tym że silny rdzeń opadowy nasuwa się na Stegnę.Ta komórka jeszcze wydaje wyładowania jak i ta na Kujawach.
23:25 - Strefa opadowa która jest w pasie Pruszcz Gdański-Frombork niedługo dotrze nad granicę Polski z
Rosją.Strefa prawdopodobnie zahaczy o min.Lidzbark Warmiński.Teraz wydaje się jakby dwie strefy połączyły się w jedną dużą.Widać to również na zdjęciach satelitarnych.
23:29 - Najaktywniejsza w tej ogromnej strefie opadowej jest częśc południowa która daje dużo wyładowań ale słaby opad.
23:45 - Zapraszamy do polubienia fanpage : https://www.facebook.com/pages/Pogodowy-blog/246883618674491
23:47 - Tak więc kończymy relację dotyczących burz.Dobranoc! :)

sobota, 17 marca 2012

Jutro ciepło i możliwe słabe burze.

Witam!
Dziś była idealna pogoda na spacery.Na Dolnym śląsku odnotowano 22*C.W Warszawie było trochę chłodniej bo 18*C ale w słońcu temperatury sięgały 30*C.Jutro temperatury będą podobne do dzisiejszych ale mieszkańcy zachodu i północy polski będą mieli do czynienia z pierwszymi wiosennymi burzami.Burze będą słabe , mogą wystąpić 2-4 wyładowania i ulewny deszcz.Tak więc sezon burzowy rozpoczyna się wyjątkowo wcześnie bo jeszcze mamy astronomiczną zimę.Ale tylko przez ten weekend pogoda będzie wyśmienita bo od Poniedziałku mają przyjść deszcz i niższe temperatury.Jak będzie możliwość to jutro uruchomimy relację dotyczącą burz.Zachęcamy do przesyłania nam zdjęć chmur burzowych na adres e-mail : blog.pogodowy@gmail.com , które pokażemy w postach na blogu.Przedstawiamy jeszcze mapkę z intensywnością i miejscem pojawienia się burz.Pozdrawiamy :)

czwartek, 15 marca 2012

środa, 14 marca 2012

Konwekcja nad Polską - relacja na żywo.

Rozpoczynamy relację na żywo dotyczącej konwekcji która występuje obecnie na Mazowszu i Podlasiu
15:03 - Nad Warszawą obecnie jest dużo chmur typu cumulus i cumulus cong. a nawet cumulonimbus.
15:18 - Za to na Podlasiu jest bardzo sporo chmur konwekcyjnych co widzimy na zdjęciach satelitarnych:
15:48 - GFS prognozuje na godzinę 18-19 dla południa Lubelszczyzny 50-100 CAPE.
15:53 - Oto najświeższe zdjęcia z Warszawy:
16:27 - W okolicach Stalowej Woli jest konwekcyjna dosyć duża strefa opadowa.

niedziela, 11 marca 2012

Mija rok od silnego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

To już rok po tsunami w Japonii (PAP/EPA)
Witam!
Dokładnie 11.03.2011 o 14:46 ( 6:46 czasu polskiego ) w Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera po którym przyszło wielkie tsunami. Położona 240 km na północny-wschód od Tokio elektrownia atomowa Fukushima I uległa awarii i eksplozji co spowodowało ze była to największa od 1986 roku awaria nuklearna.Od tych wydarzeń mija rok. Zginęło wtedy co najmniej 21 tys. osób.Hołd ofiarom oddała min. cesarska para. W Tokio w teatrze narodowym odbywały się uroczystości rocznicowe w obecności premiera Yoshihiko Nody , cesarza Akihito i wielu innych ważnych osobistości.Cesarz Akihito z małżonka Michiko modlił się za ofiary-Oddaję głęboki hołd wszystkim, którzy stracili życie - powiedział cesarz.
Wyraził on tez współczucie tym ludziom którzy musieli opuścić swoje domy w następstwie wypadku nuklearnego w elektrowni Fukushima I

Relacja na żywo - konwekcja nad Polską.

Witam!
Rozpoczynamy relację dotyczącą słabej konwekcji nad naszym krajem.
8:37 - W Warszawie widać już pierwsze cumulusy. Model GFS prognozuje na godzinę 9 w okolicach Kielc,Katowic i Krakowa 100-200 CAPE przy DLS 35-40 i LLS 15-20.W takim wypadku mogą powstawać liczne słabo rozwinięte cumulonimbusy. Oto nasze zdjęcia z Warszawy:



9:03 - Niektóre parametry na godzinę 15 są bardzo wysokie.Są to min. DLS który osiąga 55-60 w województwach : Mazowieckim , Świętokrzyskim , Małopolskim , Śląskim i Łódzkim.A lokalnie na granicy województw : Mazowieckiego i Świętokrzyskiego oraz na południu województwa Małopolskiego aż 60 m/s! Ale poziom CAPE o tej godzinie wysoki będzie tylko na południu województwa Małopolskiego 50-100.
9:12 - Czekamy na pierwsze większego typu chmury i pojedyncze wyładowania.
9:14 - Przypomnimy jeszcze że około godziny 7:00 blisko Warszawy przeszła słabo rozwinięta formacja linowa która dała 2 wyładowania co potwierdziły detektory...
--- Piotrek---
9:33 - Na południu i południowym zachodzie kraju przy zachmurzeniu całkowitym mamy przelotne opady deszczu związane ze słabą konwekcją nad naszym krajem. Zanikająca powoli formacja liniowa która przechodziła rano nad Mazowszem, znajduje się obecnie w pasie Kielce, Ostrowiec, Kraśnik. Silne punktowe opady notujemy też w okolicy Stalowej Woli. Po południu jak wspomniał Michał na południu kraju powinna rozwinąć się słaba konwekcja w wyniku której możliwe jest powstanie formacji liniowej podobnej do tej z rana. Warunki kinematyczne bowiem są dobre do powstania tego typu struktur z silniejszymi porywami wiatru ponad 60km/h, możliwe też są pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Szczególnie powinny być narażone okolice dzielnic południowo wschodnich, ale nie powinny być to groźne zjawiska.
--- Michał---
9:55  - Dostałem informacje od kolegi z okolic Kielc który mówił ze spadła u niego krupa śnieżna i sam śnieg.
10:00  - Oto najświeższe zdjęcia z Warszawy :
10:45 - Na zachodzie występuje dużo chmur konwekcyjnych ( na żółto ) a w okolicach Rzeszowa jest
największa strefa opadowa ( na czerwono ) 
11:20 - Strefa zaznaczona na żółto na poprzedniej  mapce zaczyna rosnąć i przesuwać się  na SE. 
11:25 - W Warszawie na niebie są same cumulusy
11:50 - Mamy jedno wyładowanie atmosferyczne w okolicach Przemyśla.
12:01 - W okolicach Krakowa są dwie komórki z obfitymi opadami deszczu lub krupy śnieżnej.   
12:05 - Mamy drugie wyładowanie 50 km na płd od poprzedniego. 
12:46 - Komorka opadowa która była w okolicach Krakowa teraz znajduje się w okolicach Tarnowa. 
13:22 - Kolejna komórka opadowa tym razem obok Bielska-Białej z dużą odbiciowością 50 dBZ.
13:26 - Kolejne zdjęcia z Warszawy :
13:39 - Co chwile przybywa chmur konwekcyjnych 

---Piotrek---
14:08 -
Na wschodzie kraju w okolicach Bielsko - Białej, Łukowa, Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Siemiatycz, czy Łosicy mamy strefę ciągłych opadów deszczu, lub mżawki, która jest dosyć słaba. Natomiast całe południe kraju i od niedawna południowy zachód - Ziemia Lubuska, jest pod działaniem słabej konwekcji, której efekt widzimy na niebie, dziesiątki chmur typu cumulus, na południu kraju - w Małopolsce przekształcających się w słabo rozwinięte Cumulonimbusy, jednak nie przynoszące wyładowań. Późnym popołudniem możliwe jest pojawienie się kilku pojedynczych wyładowań z najbardziej rozwiniętych chmur Cb. Na pewno też o tym napiszemy ;)
---Michał---
16:10 - Jak do tej chwili nie zanotowaliśmy żadnych wyładowań na południu polski.Za niecałe 2 h jak słońce zajdzie to skończymy relację dotyczącą dzisiejszej konwekcji nad Polską.Na radarach coraz słabsza odbiciowość więc szanse na wyładowania są nikłe.
17:57 - Tak więc kończymy relacje.Podsumowując , rano były 2 wyładowania z formacji liniowej i 2 w południe w okolicach Przemyśla.Pozdrawiamy :)

Poranna Konwekcja

Witam. Nad naszym krajem wczesnym porankiem rozwinęła się słaba konwekcja, czego przykładem są przelotne dość silne opady krupy śnieżnej i deszczu, oraz silny wiatr z chmur typu Cumulonimbus. Taką sytuację mamy na Mazowszu, Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej czy na Dolnym Śląsku. Nad Mazowszem przechodzi formacja konwekcyjna ułożona liniowo co łatwo dostrzec na radarach, podczas jej przechodzenia miejscami można zobaczyć i usłyszeć pojedyncze wyładowania atmosferyczne, choć jest ich bardzo mało.
Dziś na południu kraju będziemy mieli dobrą sytuację do rozwoju chmur Cb wraz z silnymi opadami krupy śnieżnej i silnego deszczu, możliwe będą też pojedyncze wyładowania atmosferyczne, oraz silne porywy wiatru. Czyżby pierwsze incydenty wiosennej konwekcji zawitały do Polski? Całą sytuację będziemy śledzili na bieżąco.. ;)

czwartek, 8 marca 2012

Zmiany w pogodzie

Witam. W pogodzie zachodzą zmiany, robi się cieplej niż w ostatnich dniach, a od zachodu wkracza front atmosferyczny z opadami różnego rodzaju, które nie powinny być jednak zbyt mocne.
W nocy będziemy mieli jeszcze mróz w większości regionów kraju, poza Pomorzem, gdzie zobaczymy do 2*C. Przeważnie zaś zobaczymy od -6*C na krańcach wschodnich, przez -1/-3*C w centrum, południu i zachodzie. Na południu kraju, głównie w rejonie Katowic będzie można zobaczyć opady śniegu, o niezbyt dużym natężeniu. W ciągu dnia najchłodniej na północnym wschodzie - około 2*C, 3 - 4*C na południu i krańcach wschodnich. W centrum - na Mazowszu, czy na północy kraju, w Warmińsko Mazurskim zobaczymy od 4*C do 6*C. Najcieplej na Ziemi Lubuskiej, Zachodnim Pomorzu, czy w Wielkopolsce - tam do 7*C.
Strefa niezbyt silnych opadów przejdzie na wschód, a znajdzie się głównie na południowym wschodzie Polski.
W sobotę jeszcze wyższa temperatura - do 10*C na Dolnym Śląsku. Niestety na północy Polski będzie to okupione silniejszymi opadami deszczu i temperaturą w okolicy 4-5*C, niedziela zaś dla odmiany nieco chłodniejsza, głównie na wschodzie gdzie będzie 1 - 3*C na zachodzie do 7*C. Na wschodzie będzie to dzień z opadami deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, lub mokrego śniegu szczególnie wieczorem. Do zobaczenia :)