niedziela, 18 marca 2012

Słabe burze i konwekcja - relacja na żywo.

Rozpoczynamy relację na żywo z konwekcji/słabych burz które mogą się pojawić nad Polska.
13:47 - Koło Jeleniej Góry powstała chmura prawdopodobnie typu cumulonimbus. 
14:41 - Na zachodzie zaczyna przybywać cumulusów.Przypomnijmy że model GFS prognozuje na godzinę 16:00 (15:00 UTC) dla okolic Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry 100-200 CAPE , DLS 15-20 , LLS 7-9 i SRH 100-150.Za to CIN-u tam nie będzie. 
15:50 - Jest coraz więcej cumulusów na zachodzie.
16:15 - Na zachodzie z minuty na minutę zaczyna przybywać cumulusów ,ale jeszcze nie zanotowano żadnych wyładowań.Za to na E od Drezna w kierunku na zachód przemieszcza się słabo rozwinięty cumulonimbus z opadami.  
16:39 - No i mamy pierwsze dwa wyładowania na granicy Polsko-Niemieckiej w okolicach Żagania.
16:55 - Strefa z wyładowaniami i silnymi opadami mknie na Zieloną Górę.
17:15 - Sytuacja zaczyna się rozwijać.Przed chwilą detektory zanotowały 3 wyładowania w Polsce w okolicach Żar , a więc mamy prognozowane wiosenne burze.
17:24 - Mamy już dwa ośrodki burzowe.Drugi nowy powstał w okolicach Myśliborza i generuję na razie 3 wyładowania.Poprzednia formacja niedługo powinna dotrzeć do Zielonej Góry.
17:38 - Ośrodek burzowy koło Gorzowa Wielk. daje o sobie znać wyładowaniami.Zanotowano przed chwilą 2.Przesuwa się na Stargard Szczeciński.  
17:41 - Kolejne dwa wyładowania w tej samej komórce burzowej.Zamieszczam screena.
17:44 - Niebywałe. Radar Blitzortung znowu zanotował 2 wyładowania tym razem w starym ośrodku burzowym.Odbiciowość też jest duża bo wynosi 50 dBZ.
17:55 - Najaktywniejszy jest ośrodek znajdujący się przy Gorzowie Wielkopolskim.
17:57 - Druga komórka burzowa dociera do Zielonej Góry.
18:06 - Wydaje się że komórka burzowa w okolicach Myśliborza się osłabia ale ta w Zielonej Górze jest jeszcze dosyć mocna i daje pioruny.
18:09 - Odbiciowość w ośrodku burzowym w Zielonej Górze osiągnęła aż 55 dBZ , czyli może padać mały grad.
---Piotrek---
19:05 -
Spoglądając na dane radarowe przedstawiające odbiciowość możemy być nieco zdziwieni, gdyż w okolicach Zielonej Góry, a także Świebodzina możemy dostrzec strefę dość silnych burzowych opadów deszczu, być może też gradu o średnicy do 1cm. Drugi układ burzowy znajduje się nad Pomorzem Zachodnim i przyjął charakter formacji liniowej z potencjalną linią szkwału, podczas przechodzenia której możemy mieć do czynienia z silniejszym wiatrem, być może do 60km/h. Burza ta zmierza pasem Pomorza na północny wschód. Podobnie ma się sytuacja z drugim układem położonego bardziej na południe. Zagrożone jego zasięgiem są miejscowości takie jak: Nowy Tomyśl, Wronki czy Szamotuły. Wspomniana formacja obejmie też Poznań, ale tam opady powinny być słabsze.
Wszystkie burze powinny słabnąć z powodu ustania konwekcji dzięki której mogłyby się rozwijać.
19:45 - Komórka burzowa w okolicach Nowego Tomyśla i Opalenicy daje najprawdopodobniej opady gradu. Zmierza ona w dalszym Ciągu na Szamotuły, Oborniki czy Wągrowiec. Podobnie jest także w okolicach Kalisza Pomorskiego gdzie notujemy wyładowania atmosferyczne. Na Pomorzu notujemy silne opady deszczu które zmierzają na NE w kierunku np. Koszalina.
19:53 - Komórki z Wielkopolski powoli słabną, ale ciągle notujemy pojedyncze wyładowania i drobny grad w okolicy Pniewa i Szamotuł. Z biegiem czasu przekształcą się w układ z silnym opadem deszczu zmierzającym na Bydgoszcz i Toruń. W dłuższym odstępie czasu komórka z Pomorza zmierza na Słupsk, a później także na Trójmiasto.
20:06 - Dość silny rdzeń komórki powstał w okolicy miejscowości Głuchowo - na południe od omawianej wcześniej komórki. Możliwy bardzo silny opad deszczu, lub drobny grad poniżej 1cm średnicy.
Osoby zainteresowane zapraszamy do śledzenia sytuacji na żywo: http://pogodynka.pl/radary/gradary
---Michał---
21:19 - Pierwszy ośrodek burzowy znajdujący się w pasie Słupsk-Chojnice przesuwa się na wschód w kierunku Trójmiasta.Drugi ośrodek jest w pasie Piła-Leszno i przesuwa się na północny-wschód w kierunku
Bydgoszczy i Torunia.Podczas tych burz wystąpi silny opad deszczu, wiatr do 70 km/h i lokalnie opad drobnego gradu.
---Piotrek---
21:35 - Mimo dość późnej godziny burze nie zamierzają na razie ustąpić, ciągle notujemy wyładowania, ostatnio w rdzeniu komórki znajdującym się w okolicy Gniezna, ponadto w okolicach Bytowa, i na wschód od Szczecinka ponownie pojawiły się silniejsze rdzenie opadowe z możliwym drobnym gradem, i na pewno z pojedynczymi wyładowaniami doziemnymi. Obie komórki z Wielkopolski i centralnego Pomorza ułożyły się w linię i podążają w kierunku północno wschodnim. Na ich trasie może naprawdę mocno popadać i zagrzmieć.
21:47 - Przez zainteresowanie komórkami burzowymi umknął nam pewien fakt -  w centrum Polski, tzn. południe woj. Mazowieckiego, Łódzkie, Świętokrzyskie i północ Śląskiego to słabe opady deszczu pochodzenia prawdopodobnie konwekcyjnego. Przybywa nam opadów konwekcyjnych pod wieczór ;)
21:54 - Na Dolnym Śląsku w okolicach Jeleniej Góry i Legnicy znów mamy silne opady deszczu, ale tu już na szczęście bez wyładowań. Na radarach dobrze widzimy teraz po opadach linię zbieżności chłodnego frontu, na którym dziś wieczorem powstał komórki opadowe z pierwszymi w tym roku burzami. Naprawdę silne opady zbliżają się już do Trójmiasta, w miejscowości Kościerzyna na południowy wschód od wspomnianej aglomeracji Trójmiejskiej notujemy bardzo wysoką odbiciowość, przez co możemy określić, że występują tam bardzo silne opady deszczu.
22:22 - Najsilniejszy rdzeń opadowy doszedł właśnie do Trójmiasta, możliwe są pojedyncze słabnące wyładowania atmosferyczne. Najsilniej pada na obszarze między Gdańskiem, Pruszczem Gdańskim, Stargardem Gdańskim, Kościerzyną. Komórki burzowe w Wielkopolsce nie są już groźne, dają jedynie silniejsze opady deszczu. Chwilami dość mocno pada też na Dolnym Śląsku, ale są to opady nie związane z dzisiejszymi burzami.
22:38 - Pojedyncze wyładowania w Kujawsko Pomorskim i Pomorskim powinny już zanikać po 23, choć i tak trwały długo jak na porę roku. Pozostaną po nich silne opady deszczu, które przemieszczają się na północny wschód najmocniej pada w rejonie Zatoki Gdańskiej, Trójmiasta, więcej w ostrzeżeniach meteo po prawej stronie bloga.
My kończymy powoli relację, dziękujemy że byliście dziś z nami. Trzymajcie się ciepło, Dobranoc! :)
---Michał---
23:02 - Jeszcze dopisze o tym że silny rdzeń opadowy nasuwa się na Stegnę.Ta komórka jeszcze wydaje wyładowania jak i ta na Kujawach.
23:25 - Strefa opadowa która jest w pasie Pruszcz Gdański-Frombork niedługo dotrze nad granicę Polski z
Rosją.Strefa prawdopodobnie zahaczy o min.Lidzbark Warmiński.Teraz wydaje się jakby dwie strefy połączyły się w jedną dużą.Widać to również na zdjęciach satelitarnych.
23:29 - Najaktywniejsza w tej ogromnej strefie opadowej jest częśc południowa która daje dużo wyładowań ale słaby opad.
23:45 - Zapraszamy do polubienia fanpage : https://www.facebook.com/pages/Pogodowy-blog/246883618674491
23:47 - Tak więc kończymy relację dotyczących burz.Dobranoc! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz