Witam!
Aktualnie na obszary Sycylii wkracza silny układ MCS który w bardzo dobrych warunkach termodynamicznych będzie niósł ze sobą groźne zjawiska.W warstwie 0-6 km, na godzinę 21 UTC (23:00 CEST) GFS prognozuje uskok o sile 20-30 m/s a w warstwie 0-1 km 6-10 m/s. Cape za to może sięgnąć w tamtych rejonach do 1750-2000 j/kg.
Mieszkańcy Sycylii powinni przygotować się na bardzo gwałtowne zjawiska takie jak bardzo silne porywy wiatru, silny deszcz (grad) a także możliwość wystąpienia trąb powietrznych. Nawałnica przejdzie przez całą powierzchnie wyspy. Następnie przemieści się na północny wschód w kierunku Napoli gdzie powinna słabnąć.
poniedziałek, 15 października 2012
niedziela, 14 października 2012
Jak powstaje rosa i szron?
Rosa jest niczym innym jak osadem atmosferycznym. Powstaje przez kondensacje pary wodnej na stałej powierzchni a temperatura obniża się do poziomu w którym zawartość pary wodnej w powietrzu skrapla się. Para wodna ulega kondensacji na stałej powierzchni ( droga, trawa ), najczęściej powstaje w pobliżu rzek oraz zbiorników wodnych ale również nocą na drogach i chodnikach gdy wychłodzenie ich powierzchni przez wypromieniowanie jest największe.
Szron powstaje identycznie jak rosa z tą różnicą, że temperatura powierzchni spada poniżej zera i zamiast kondensować, krystalizuje się.
Szron powstaje identycznie jak rosa z tą różnicą, że temperatura powierzchni spada poniżej zera i zamiast kondensować, krystalizuje się.
sobota, 13 października 2012
Jak powstaje deszcz i śnieg?
Jesień to czas w którym często przeważają opady deszczu a czasem śniegu ale
nie z każdej chmury pada, ponieważ nie każda chmura spełnia określone warunki.
Chmura zbudowana jest z milionów drobnych kropli wody lub kryształków lodu, muszą one być mikroskopijnych wielkości tak aby każda kropla lub kryształ lodu był utrzymywany przez pionowy ruch powietrza, mimo grawitacji która na niego działa.
Krople lub płatki które spadają muszą osiągnąć pewne rozmiary tak aby pokonały pionowe ruchy powietrza. Dzieje się tak za sprawą koalescencji.
KOALESCENCJA- proces wzrostu mikroskopijnych kropelek wody w atmosferze, dzięki któremu powstają krople deszczu.
Jak przebiega proces koalescencji?
-małe krople zderzając się z innymi łączą się w jedną kroplę, czym są większe tym łatwiej łączą się z innymi ponieważ mają większą powierzchnie, gdy już kropla jest odpowiedniej wielkości spada w postaci deszczu.
-jeśli w chmurze cumulonimbus są krople wody i kryształki lodu, pewna część kropli odparowuje następnie kondensuje na kryształkach lodu. Jeśli kryształek lodu osiągnie odpowiednią wielkość, spada jako śnieg lub grad, chyba że powietrze jest cieplejsze to grad topnieje i spada w postaci deszczu.
CUMULONIMBUS - bardzo silnie rozbudowana chmura kłębiasta deszczowa, osiągająca wierzchołkami wysokość kilkunastu kilometrów. Towarzyszą jej intensywne opady, burze oraz grad.
Śnieg powstaje tylko wtedy gdy w chmurze temperatura wynosi poniżej -12*C i jest dużo pary wodnej oraz istnieją drobne cząsteczki zwane (jądrami kondensacji) na których para wodna ulega krystalizacji. W przypadku gdy temperatura w chmurze przekracza -35*C śnieg powstaje bez udziału jąder kondensacji.
Prognoza pogody na Niedziele oraz początek tygodnia.
Noc sobota/niedziela początkowo noc będzie pogodna jednak z biegiem czasu na niebie przybędzie chmur, nad ranem lokalne mgły oraz zamglenia. Temperatura wyniesie od 5 do 6*C najchłodniej na Mazurach i Podlasie do 4*C. Przelotne opady deszczu możliwe na Śląsku i w Małopolsce.
Niedziela upłynie z dość przyjemną pogodą. Opady słabego deszczu możliwe jedynie na południu oraz na południowym-wschodzie kraju na pozostałym obszarze zachmurzenie słabe lub umiarkowane. temperatura od 12 do 13*C w Zachodniopomorskim , Pomorskim, Warmińsko-mazurskim oraz Podlaskim przez 14-15*C w centrum i południu kraju po 17*C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany do 20km/h na Pomorzu i w centrum.
Poniedziałek po kilku bardzo zimnych dniach z opadami deszczu, będzie bardzo przyjemnym dniem. W całym kraju padać nie powinno ale na Mazurach oraz Pomorzu zachmurzenie będzie umiarkowane, na pozostałym obszarze więcej będzie słońca niż chmur co pozwoli podskoczyć temperaturze nawet do 21*C na południu, do 17/18*C w centrum kraju, najchłodniej na pomorzu oraz Mazurach tutaj od 14 do 15*C. Wiatr słaby od 10 do 20 km/h jedynie na Podkarpaciu do 30km/h .
czwartek, 4 października 2012
Jesienne wichury
Witam po dłuższej przerwie. Nadchodzi jesień, co widać za oknem. Nad większą częścią Polski niebo jest zakryte chmurami i pada deszcz, najmocniej na południu kraju gdzie przechodzi formacja liniowa niosąca intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru, (we Wrocławiu odnotowano nawet poryw do 85km/h) oraz wyładowania atmosferyczne. Opady przemieszczają się w kierunku wschodnim. Jednak bardziej nas interesuje sytuacja która będzie miała miejsce jutro, a chodzi o wspomniany w tytule wiatr. Najsilniejsze porywy będziemy notowali jutro pod wieczór. Najsłabiej będzie wiało na południu kraju, tu wiatr nie powinien powodować żadnych zagrożeń ze swojej strony, ale im bardziej an północ tym będziemy mieli do czynienia z silniejszymi porywami, w centrum będą to wartości dochodzące do 70km/h, na północy kraju, do 85km/h, a nad morzem i w górach może zostać przekroczone 100km/h. Wszystko będzie uzależnione od tego jak głęboki będzie układ niżowy wędrujący nad Bałtykiem, i jak duża będzie różnica ciśnienia atmosferycznego nad krajem. Opierając się na obecnych prognozach ostrzegamy Państwa przed groźną pogodą jutro wieczorem, gdyż tak silne porywy wiatru mogą powodować szkody w budownictwie, zrywać linie energetyczne, oraz łamać gałęzie i słabe drzewa. Wiatr będzie cichł po północy, a uspokoi się na dobre w ciągu dnia.
Uzupełniając jeszcze informacje na temat dzisiejszej sytuacji, przygotujmy się w Polsce południowej na silne porywy wiatru do nawet 90km/h, ulewny deszcz, oraz wyładowania atmosferyczne, które możemy śledzić na bieżąco na blogu. Do zobaczenia..
Uzupełniając jeszcze informacje na temat dzisiejszej sytuacji, przygotujmy się w Polsce południowej na silne porywy wiatru do nawet 90km/h, ulewny deszcz, oraz wyładowania atmosferyczne, które możemy śledzić na bieżąco na blogu. Do zobaczenia..
Subskrybuj:
Posty (Atom)