sobota, 13 października 2012
Jak powstaje deszcz i śnieg?
Jesień to czas w którym często przeważają opady deszczu a czasem śniegu ale
nie z każdej chmury pada, ponieważ nie każda chmura spełnia określone warunki.
Chmura zbudowana jest z milionów drobnych kropli wody lub kryształków lodu, muszą one być mikroskopijnych wielkości tak aby każda kropla lub kryształ lodu był utrzymywany przez pionowy ruch powietrza, mimo grawitacji która na niego działa.
Krople lub płatki które spadają muszą osiągnąć pewne rozmiary tak aby pokonały pionowe ruchy powietrza. Dzieje się tak za sprawą koalescencji.
KOALESCENCJA- proces wzrostu mikroskopijnych kropelek wody w atmosferze, dzięki któremu powstają krople deszczu.
Jak przebiega proces koalescencji?
-małe krople zderzając się z innymi łączą się w jedną kroplę, czym są większe tym łatwiej łączą się z innymi ponieważ mają większą powierzchnie, gdy już kropla jest odpowiedniej wielkości spada w postaci deszczu.
-jeśli w chmurze cumulonimbus są krople wody i kryształki lodu, pewna część kropli odparowuje następnie kondensuje na kryształkach lodu. Jeśli kryształek lodu osiągnie odpowiednią wielkość, spada jako śnieg lub grad, chyba że powietrze jest cieplejsze to grad topnieje i spada w postaci deszczu.
CUMULONIMBUS - bardzo silnie rozbudowana chmura kłębiasta deszczowa, osiągająca wierzchołkami wysokość kilkunastu kilometrów. Towarzyszą jej intensywne opady, burze oraz grad.
Śnieg powstaje tylko wtedy gdy w chmurze temperatura wynosi poniżej -12*C i jest dużo pary wodnej oraz istnieją drobne cząsteczki zwane (jądrami kondensacji) na których para wodna ulega krystalizacji. W przypadku gdy temperatura w chmurze przekracza -35*C śnieg powstaje bez udziału jąder kondensacji.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz