poniedziałek, 7 stycznia 2013

prognoza na najbliższe 24 godziny


Dzień: 08-01-2013

Wyż, które centrum w poniedziałek znajdowało się nad obszarem RP, odsunie się nad Bałkany. Polska w dalszym ciągu pozostanie jednak pod jego wpływem, co z kolei w wielu miejscach, zwłaszcza południowej, wschodniej, centralnej i częściowo północnej części kraju (wprzypadku regionów północnych w pierwszej połowie dnia) zapewni na ogół pogodną, lecz mroźną aurę. Pogorszenie pogody spodziewane jest natomiast we wszystkich regionach zachodnich, gdzie będzie oddziaływać ciepły front atmosferyczny z dużym zachmurzeniem oraz opadami różnego rodzaju (w tym m.in. mżawki i deszczu marznącego). Z biegiem dnia strefa pogorszenia pogody będzie się przesuwać dalej w kierunku wschodnim.

W ciągu dnia Polska zostanie podzielona pogodowo na dwie strefy - pogodną południową, wschodnią, środkową i częściowo północną oraz pochmurną i z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu zachodnią. Wraz z upływem wtorkowego dnia strefa gorszej pogody będzie jednak wędrować stopniowo w kierunku wschodnim. Szczególnie niebezpieczna pogoda może być na północy i zachodzie, gdzie opady będą mieć tendencję do zamarzania i tym samym powodowania gołoledzi na powierzchni gruntu. Ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza najwyższe będzie na południowym - wschodzie i wyniesie 1027-1028 hPa, zaś najniższe w dzielnicach północno - zachodnich (1021-1023 hPa). Z biegiem dnia tendencja ciśnienia ma być spadkowa. Wiatr będzie na ogół słaby z kierunków południowych.

Noc: 08/09-01-2013

W nocy ciepły front atmosferyczny z dużym zachmurzeniem oraz opadami różnego rodzaju (w przedniej części frontu śniegu, zaś im dalej w kierunku dzielnic zachodnich deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu, mających tendencję do zamarzania) będzie się stopniowo przesuwać na wschód kraju. Opady będę na ogół o słabym i umiarkowanym natężeniu. Wskutek odsuwania się układu wyżowego w stronę Europy Wschodniej oraz dojścia do oddziaływania na pogodę w Polsce płytkiego układu niskiego ciśnienia z centrum umiejscowionym nad obszarem RP, należy się liczyć ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego, które znajdzie się na poziomie 1018-1024 hPa, przy czym najwyższe będzie na południowym - wschodzie, zaś najniższe w rejonach północnych. Wiatr będzie słaby, na ogół jeszcze z kierunków południowych, zaś od północnego - zachdu zmieniający swój kierunek na północno - zachodni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz