czwartek, 3 maja 2012

Relacja na żywo - Silne burze

Rozpoczynamy relację dotyczącą burz które już się piętrzą nad naszym krajem.
12:19 - Obecnie grzmi na Podhalu i w okolicach Poznania.Nie spodziewamy się tam opadów gradu, ale wiatr może być silniejszy.
12:39 - Kolejne chmury burzowe piętrzą się w okolicy Częstochowy i Jaworzna.
12:55 - Koło Myszkowa na południowy-wschód od Częstochowy może padać grad.Obecnie Częstochowa jest otoczona z zachodu i wschodu dwoma burzami.Kolejna burza jest na Podhalu która niedawno dawała spektakl błyskawic w Zakopanem.Teraz przeszła bardziej na północ na Nowy Targ chociaż znowu coś się do południowej części tej burzy dobudowuje.Jest to na razie najbardziej aktywnie elektrycznie burza ale nie przynosi opadów gradu.Następna burza która powoli dochodzi do Poznania nie przynosi opadów gradu.Przed nią za to w Ostrowie Wielkopolskim tworzy się burza która już może przynosić opady gradu.
13:11 - Jeżeli są, lub byli Państwo świadkami burzy to zapraszamy do relacjonowania jej na naszym fanpage-u na Facebooku : https://www.facebook.com/pages/Pogodowy-blog/246883618674491, pisania w komentarzu, a także do przesyłania zdjęć na adres e-mail blog.pogodowy@gmail.com, bądź przez kontakt komunikatorem gg.
13:29 - Burze które tworzyły się pojedynczo na Śląsku w pobliżu Częstochowy, połączyły się w jedną dużą strukturę burzową która bardzo powoli zmierza na północny-wschód.Na Podhalu ciągle panuje burzowa pogoda.Burza ciągle się rozrasta.W okolicach Rabki-Zdrój może padać z niej grad.Trochę słabsze burze są w Wielkopolsce.Nie przynoszą opadów gradu i są mniej aktywne elektrycznie niż te na Podhalu i Śląsku.
13:40 - Warto też wspomnieć o burzy która jest w okolicach Jeleniej Góry. Z niej też może spaść lokalny grad szczególnie w okolicach Bolkowa.
---Piotrek---
13:49 -
Ostrzegamy, że burze w wielu regionach mogą dziś być gwałtowne, wiele z nich przynosi opady gradu, dane radarowe są dostępne na stronie: http://pogodynka.pl/radary/gradary Możemy tu obserwować sytuację nad naszym krajem. Układ liniowy komórek z południa Polski właśnie zmierza w okolice Częstochowy, może tam spaść grad, oraz ulewny, nawalny chwilami deszcz.
14:13 - Komórki znad Wielkopolski i te znad Śląskiego oraz Małopolski powoli łączą się w jedną formację liniową zmierzającą na północny wschód w stronę woj. Łódzkiego. W okolicach Krotoszyna w Wielkopolsce może występować grad.
---Michał---
14:27 - Na danych radarowych i zdjęciach satelitarnych idealnie widać jak uformował się układ liniowy który ciągnie się od Poznania poprzez Krotoszyn, Wieluń, Częstochowę aż po Kraków.Największa odbiciowość jest w okolicach Myszkowa i Krotoszyna.Cały ten układ nadal rośnie i zmierza w kierunku północno-wschodnim.
---Piotrek---
14:36 -
W okolicach Jeleniej Góry, oraz nad Szklarską Porębą, przechodzi burza, która idzie w stronę północno wschodnim. Na północ od Katowic jest mała, ale rozbudowująca się komórka burzowa. Zmierza w kierunku Skarżyska - Kamiennej, oraz później Radomia.
15:15 - W Małopolsce też występują liczne komórki, które przynoszą sporo wyładowań. Wspominana formacja liniowa przemieszcza się ciągle w kierunku północno wschodnim, więc niedługo może grzmieć w Łodzi, Koninie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomiu. Następnym województwem na trasie owej formacji jest południowe, południowo zachodnie Mazowsze. Przed nią powstają kolejne komórki burzowe z silnymi zjawiskami towarzyszącymi. Na południowym zachodzie kraju powstają powoli kolejne burze, formują się powoli też w burzę wielokomórkową, podobnie do tych z Małopolski.
Uprzedzamy, podczas burz może wystąpić też silny wiatr, mogący osiągać powyżej 60km/h.
---Michał---
15:38 - Obecnie przed i za układem powstają burze które się do niego dołączają.Burza niedługo dotrze do Łodzi i do Radomia.Grad może spaść w okolicach Bełchatowa i Skarżysko-Kamiennej.
15:43 - Burze występują także na Pomorzu w okolicach Słupska, w rejonie Zielonej Góry i Głogowa (może spaść grad - Przemków).Kolejna burza jest na granicy z Czechami w Jeleniej Górze.Następne są na Żywiecczyźnie i w pasie Tarnów-Medyka (w okolicy Tarnowa możliwy opad gradu).
---Piotrek---
16:28 -
Kolejne komórki dobudowują się do burzy wielokomórkowej w pasie Wałbrzych, Jelenia Góra, Zielona Góra, Świebodzin. Ponadto w okolicy tej ostatniej spodziewamy się gradu. Grzmi i mocno leje też w Piotrkowie Trybunalskim. Południowo wschodni kraniec Polski również burzowy, niedługo będzie padać w Rzeszowie. Okolice Opoczna i Skarżyska Kamiennej (miej. Końskie) to obszar z ulewnym deszczem i gradem.
16:33 - W Łodzi już widać chmury zbliżającej się powoli burzy, niedługo zacznie grzmieć i padać także w Radomiu.
---Michał---
17:12 - Do Łodzi właśnie dochodzi układ burzowy.W północnej części układu która ciągnie się w pasie Turek-Kamieńsk dane radarowe nie pokazują aby padał w niej grad.W południowej części która jest w pasie Piotrków Trybunalski-Busko Zdrój może spaść grad, szczególnie w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego i Żarnowie.Cały układ zmierza bardzo powoli ku Warszawie ale jeżeli dojdzie to wieczorem.Kolejne burze występują na Dolnym Śląsku.Jest to klaster burzowy znad Czech.W nim są spodziewane opady lokalnego gradu ale na razie tylko w Sudetach.Co ciekawe nad Wrocławiem uformowała się burza która teraz się rozrasta i może dołączyć do klastra.Może z niej spaść grad.Następna burze w których na większym obszarze może wystąpić obszar gradu są w województwie Lubuskim na wschód od od Zielonej Góry i w Świebodzinie.Grad może wystąpić w okolicach Świebodzina i Kolska.Mamy też do czynienia z łączeniem się burz.W jeden ogromny klaster powinny się zaraz utwotrzyć burza z nad Podkarpacia i układ burzowy znad Łodzi i Radomia.
---Piotrek---
18:38 -
Komórki burzowe połączyły się w większe klastry, które bardzo wolno wędrują w kierunku północno wschodnim. Jeden pas burz ciągnie się od Łodzi po praktycznie krańce południowo wschodnie Polski, następna zalega ciągle w okolicach Świebodzina i na zachód od Zielonej Góry. Na południowym zachodzie natomiast wchodzi do Polski duża burza wielokomórkowa, ciągle grzmi i leje nad Wrocławiem, oraz nad Kłodzkiem i Lądkiem Zdrój.
Dzisiejsze burze są niebezpieczne ze względu na swój stacjonarny charakter, może podczas nich spaść bardzo dużo wody, w wyniku czego może doprowadzić do podtopień i zalań. Opady gradu osiągają miejscami do 2cm średnicy, ale prawdopodobnie nie powodują większych zniszczeń.
18:44 - Na północ od Radomia powstała mała komórka, ale z silnym rdzeniem opadowym, który może generować opady gradu, a na pewno ulewny deszcz. Opady gradu notujemy też w Stalowej Woli na Podkarpaciu.
19:10 - Układ burzowy powoli wygasa i zostanie prawdopodobnie tylko opad deszczu chociaż jeszcze grzmi z tej burzy ale tylko trochę w okolicach Radomia.Silniejsza burza za to jest na Dolnym Śląsku.W Kłodzku odbiciowość na czeskich radarach sięga aż 59 dBZ, także tam na pewno zdarzy się opad gradu.Prosimy uważać na tę burzę ponieważ ciągle rośnie.Następna burza,klaster jest na pograniczu województwa Lubuskiego i Podkarpackiego.Również może wystąpić opad gradu.
19:41 - Burza która jest obecnie na Dolnym Śląsku ciągle daje dużo wyładowań i opady gradu szczególnie w Kotlinie Kłodzkiej szczególnie w okolicach Bolesławowa i Idzikowa.Jest to klaster burzowy a może też MCS.Układ który bardzo wolno przesuwał się ze Śląska ku Warszawie nagle skręcił i ominął Warszawę ale całkowicie nie osłabł ponieważ tak jak wcześniej wspomniał Piotrek powstała mała komórka burzowa która dołączyła do układu.Kolejna burza jest nadal na pograniczu województwa Lubelskiego i Podkarpackiego.Może lokalnie przynieść opady gradu.Jest dość aktywna elektryczna.
---W międzyczasie zapraszam chętne osoby interesujące się pogodą, burzami, oraz wszystkimi zjawiskami do pisania do nas na numery gg, E-maila, lub w każdy możliwy sposób, jeśli jesteście chętni do pisania, bądź po prostu współpracowania z nami. Gorąco Was do tego zapraszamy, i czekamy!----
21:05 -
Klaster burz znad południowo wschodniej Polski powoli słabnie, wyładowań powoli ubywa. Ulewy, i miejscami drobny grad pada ciągle na Dolnym Śląsku. Sytuacja tam jest dosyć trudna, gdyż występują tam bardzo silne opady już przez dłuższy czas, co może spowodować podtopienia.
21:59 - Na północy kraju notujemy dużo komórek konwekcyjnych jednak nie przynoszących wyładowań, trudna sytuacja ciągle panuje na Dolnym Śląsku - we Wrocławiu i w Legnicy nadal bardzo mocno pada deszcz, oraz grad. Pada także na południowym wschodzie Polski - na Lubelszczyźnie.
23:24 - Nad Pomorzem występują ciągle opady deszczu, a na pograniczu Dolnośląskiego i Wielkopolski mamy ciągle aktywny klaster burzowy dający liczne wyładowania, oraz bardzo intensywne opady deszczu. Burza ta dochodzi do Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, może też otrzeć się o Leszno. Przy dobrych warunkach może się utrzymać do późnych godzin nocnych, więc przedłużyliśmy ostrzeżenie. Na dziś kończymy relację, rano kolejna prognoza burzowa, i relacja ze wschodniej Polski gdzie przeniosą się burze.
Do zobaczenia jutro na blogu! ;)

2 komentarze:

  1. czy w poludniowej Wlkp sa jeszcze szanse na jakies burze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na południowym zachodzie kraju znajduje się kilka komórek burzowych, które mogą nadejść nad ten obszar, ale w związku z tym że przemieszczają się bardzo wolno nie wiadomo czy ta burza utrzyma się do tego momentu. Pozdrawiam! :)

      Usuń