piątek, 4 maja 2012

Rodzaje chmur - Cirrus

Póki w pogodzie mamy względny spokój, rozpoczniemy cykl poświęcony rodzajom chmur jakie mamy okazje widzieć prawie codziennie na oczy - Serdecznie zapraszam!

Cirrus - (łac. pierz) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych chmur oprócz cumulusów.
Rodzaj Cirrus obejmuje kilka gatunków chmur lodowych. Chmury Cirrus fibratus niekiedy są tak jednorodne, że przy dużym kącie wysokości słońca niezauważalne gołym okiem.
Dzielimy je na gatunki:
    Cirrus fibratus (Ci fib) "pierzaste włókniste";
    Cirrus uncinus (Ci unc) "pierzaste haczykowate";
    Cirrus castellanus (Ci cas) "pierzaste wieżyczkowate";
    Cirrus spissatus (Ci spi) "pierzaste gęste";
    Cirrus floccus (Ci flo) "pierzaste kłaczkowate".

Poniżej zdjęcia:
Cirrus Fibratus (Ci fib):
 
Cirrus Uncinus (Ci unc):
 
Cirrus Spissatus (Ci spi):
 
Poniżej odmiany:
    intortus (in) "potargane";
    radiatus (ra) "promieniste", (włókna ułożone prostoliniowo);
    vertebratus (ve) "ościste", (w kształcie szkieletu ryby);
    duplicatus (du) "rozdwojone", (wielowarstwowe).


"W szerokościach umiarkowanych chmury cirrus są zwykle jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącego ciepłego frontu atmosferycznego, a zatem pogorszenia pogody. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe, wilgotne powietrze wślizguje się nad powietrze zimne, podobnie jak to ma miejsce w (nachylonym) pasie transmisyjnym, dostarczając wilgotności do wysokich warstw atmosfery. Para wodna, krystalizując się na lodowych jądrach nukleacji, tworzy chmury lodowe.

Cirrusy pojawiają się najczęściej na bezchmurnym niebie. Czasem występują razem z chmurami cirrostratus (łac. "warstwowo-pierzaste") i cirrocumulus (łac. "kłębiasto-pierzaste") - taka sytuacja oznacza, że przełom pogody jest już bardzo posunięty.

Wyróżnić można tutaj kilka odmiennych sytuacji:
gdy cirrusy przekształcają się w warstwę chmur cirrostratus, oznacza to zbliżanie się frontu ciepłego;
szybkie pojawienie się cirrusów razem z poziomymi chmurami cumulus, oznacza nadciąganie chłodnego powietrza z północy lub północnego zachodu, wolno przesuwające się ze wschodu na zachód czasem występują podczas ustalonej pięknej pogody.

W atmosferze strefie międzyzwrotnikowej, częste są cirrusy, których grubość optyczna jest bardzo mała, tak że nie są dostrzegalne gołym okiem.

Odmiana chmur lodowych w atmosferze tropikalnej są cirrusy związane z intensywną konwekcją - kowadłem chmur konwekcyjnych.

Cirrusy powstają także z rozpadu smug kondensacyjnych samolotów lecących na wysokości tropopauzy(granica między troposferą, a stratosferą).

Chmury pierzaste można również obserwować pod koniec dnia, w którym powstawały bardzo mocno rozbudowane chmury konwekcyjne pompujące parę wodną z warstwy granicznej do górnych warstw atmosfery."
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cirrus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz