wtorek, 1 maja 2012

Relacja na żywo - Burzowa aura

Rozpoczynamy relację dotyczącą burz które będą przechodzić nad terenem naszego kraju.Na zdjęciach satelitarnych już widać konwekcję.
13:00 - Pierwsza burza według Sat 24 jest w okolicach Kotliny Kłodzkiej. Może tam wystąpić duży opad deszczu. Druga komórka burzowa jest w okolicach Krotoszyna i też może dawać nawalny opad deszczu.
--- Piotrek---
13:44 -
Na południu kraju mamy coraz więcej chmur konwekcyjnych typu Cumulus przechodzących powoli w Cumulonimbusy. Także w Łódzkim i Mazowieckim jest coraz więcej chmur, które niedługo mogą przynieść pierwsze burze przy letniej temperaturze. Małopolska, Wielkopolska i Ziemia Lubuska również obsiane drobnymi chmurami konwekcyjnymi. Z czasem będzie ich coraz więcej, szkoda tylko że radary instytutu nie są aktualizowane na bieżąco...
---Michał---
14:02 - Według radar.bourky.cz, dzięki któremu możemy obserwować sytuację jaka panuje na dolnym śląsku burza, która jest w okolicach Wałbrzycha może przynieść ze sobą chwilami silniejsze opady deszczu, oraz dość mocne porywy wiatru. Podobnie jak podczas innych burz, które występują i będą występowały dziś nad Polską.
---Piotrek---
14:32 -
Przypominamy: chwilami porywy wiatru mogą przekraczać 80km/h, deszcz może być ulewny, a przy komórkach które przemieszczają się bardzo wolno skutkować to może lokalnymi zalaniami dróg i podtopieniami, w silniejszych komórkach może się pojawić również grad do 1-1,5cm średnicy.
14:45 - W Wielkopolsce i na ziemi Lubuskiej pojawiają się już wyładowania z komórek burzowych, które się dość szybko rozwijają nad centralną, południową i południowo zachodnią Polską. Grzmi w okolicach Gostynia, Leszna, oraz w okolicach klastra burz pomiędzy Dolnym Śląskiem, a województwem Opolskim.
---Michał---
15:18 - Obecnie największa struktura burzowa znajduje się w pasie Legnica-Kędzierzyn Koźle która jest dość aktywnie elektryczna i generuje duże wręcz nawalne opady deszczu.Niedaleko tej struktury praktycznie już połączona jest mała komórka burzowa z dużą odbiciowością sięgającą nawet 53dBZ.Kolejna burza jest na południe od Frankfurtu i też przynosi duże opady deszczu.Na około 90km na wschód od niej na jest kolejna burza również z dużym opadem deszczu.
---Piotrek---
16:17 -
Komórki burzowe na zachodzie kraju nabierają siły, na granicy Polsko - Niemieckiej mamy dość aktywne elektrycznie burze, dające też intensywny deszcz i silny wiatr, przed którym ostrzegamy, gdyż może osiągać ponad 80km/h. W dzielnicach centralnych jest jeszcze spokojnie, mowa tu o Ziemi łódzkiej i Mazowszu, gdzie wilgotność powietrza we wszystkich warstwach troposfery jest niska, co nie sprzyja rozwojowi chmur typu Cumulonimbus. Wilgotność powoli rośnie, ale ciężko powiedzieć czy spowoduje to pojawienie się burz wieczorem.
16:31 - Coraz więcej wyładowań notujemy także w Wielkopolsce gdzie na zdjęciach satelitarnych widać coraz więcej chmur burzowych. Niedługo w Świętokrzyskim wypiętrzające się chmury powinny przynieść opady deszczu i coraz więcej wyładowań.
17:13 - W Świętokrzyskim pojawiają się pierwsze wyładowania z komórek burzowych. Najsilniejsze burze występują na zachodzie kraju, gdzie możliwy jest przewidywany w prognozie grad, oraz silny wiatr. Tamtejsze chmury dają sporo wyładowań, ale i ładne widoki, ładnie uformowane kowadła burzowe i Overshooting Top(część chmury przebijająca się ponad kowadło) świadczy to o sile prądów wstępujących i gwałtowności procesów burzowych.
18:00 - Wszystko obecnie wskazuje na to, że na Mazowszu nie zobaczymy chmur burzowych, pojedyncze wyładowania występują jedynie w Świętokrzyskim i Łódzkim. Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda na południowym zachodzie Polski, a także na granicy Polsko - Niemieckiej, gdzie przechodząca burza uformowała się w coś w stylu wypukłości bow-echo, zatem uważajmy na silny wiatr, ulewny deszcz, oraz opady gradu. Drugim regionem gdzie notowane są wyładowania jest Wielkopolska. Na zachód od Krakowa jest też kilka komórek dających dosyć liczne wyładowania.
18:07 - Zgodnie z zapowiedziami we wschodniej połowie kraju chmury zaczynają powoli zanikać, burze nie powstały przez niską wilgotność powietrza, a obecnie władzę zaczyna przejmować energia hamująca konwekcję, zatem powoli zjawiska burzowe będą zanikały.
18:43 - Układ burzowy w Zachodniopomorskim daje obecnie nawalne opady deszczu, oraz miejscami grad, co można określić po prawie maksymalnej odbiciowości radarowej. Notowane są ciągle duże ilości wyładowań. Możliwe są powyry wiatru do 90km/h. W Wielkopolsce także mamy kilka dość mocno rozwiniętych komórek burzowych, które dają nawalne opady deszczu, oraz zapewne grad.
W miejscowości Nowa Sól gradziny w pewnym momencie osiągały ponad 3cm średnicy, dochodząc do 4cm.
18:57 - Najbardziej burzowo jest na północnym zachodzie Polski, gdzie przechodzi duża komórka burzowa z silniejszymi podmuchami wiatru do 70km/h, spodziewane są też opady gradu do 2cm średnicy, oraz intensywne, chwilami nawalne opady deszczu.
21:12 - Jak widzimy na detektorze mamy do czynienia z trzema większymi komórkami burzowymi, podczas przechodzenia których największym zagrożeniem jest silny deszcz i duża liczba wyładowań. Przemieszczają się one w kierunku północnym i powoli będą traciły na sile, lecz nadal są groźne.
23:40 - Na pograniczu Łódzkiego i Wielkopolskiego występują jeszcze wyładowania z większej i już jedynej komórki burzowej nad naszym krajem. Występują też silne opady deszczu. My kończymy relację, rano prognoza burzowa na jutro, i zapewne kolejna relacja bądźcie z nami. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz