piątek, 23 grudnia 2011
Krótkotrwałe ocieplenie
Dzisiaj znajdziemy się pod wpływem klinu wyżowego, którego centrum uformuje się na południowy - wschód od granicy Polski. Owy układ baryczny powstanie z powodu wystąpienia konwergencji w górnych partiach troposfery oraz dywergencji w przyziemnej warstwie troposfery. W tym dniu do naszego kraju wkroczy ciepły front atmosferyczny, a wraz z nim pojawi się zachmurzenie warstwowe, które w pierwszej części dnia najszczelniejsze będzie na zachodzie, północy, oraz cz. w centrum RP. W pozostałych miejscach, również będzie pochmurnie, lecz z licznymi przejaśnieniami, jednak z biegiem czasu, również i tam zacznie się coraz bardziej chmurzyć z powodu przemieszczania się frontu atmosferycznego z zachodu na wschód. Wraz z pojawieniem się granicy zróżnicowanych sobie mas powietrza zawita, również strefa opadów, która będzie emitować 5mm/3h deszczu. Na wschodzie zważając na odpowiednie temperatury w dolnych warstwach troposfery (-4 - -5st.C) wystąpią słabe opady śniegu, które będą mogły utrzymać się na powierzchni gruntu tworząc małą pokrywę śnieżną. Przez Polskę będzie przepływać strumień powietrza znad południowej Europy, który będzie zasilał układ niżowy o imieniu "Norbert" ulokowany na północ od Norwegii. W tym dniu do części zachodniej będzie napływać cieplejsza polarno - morska masa powietrza, która powoli zacznie obejmować dalsze tereny naszego kraju z powodu wystąpienia cyrkulacji strefowej. Między innymi dlatego ten dzień będzie bardzo ciepły. Na północy i zachodzie termometry będą wskazywać od +2 do +5 stopni Celsjusza. Na wschodzie, częściowo na południu, cz. na północy oraz cz. na południu temperatury będą oscylować na poziomie - 0 - +2st.C. W zachodniej części centrum oraz częściowo na południu słupki rtęci będą wskazywać wartości na poziomie 0 - +2*C Zważywszy na zaleganie owej masy powietrza oraz wystąpienia szczelnego zachmurzenia dzięki, któremu ciepło z gruntu nie będzie szybko wypromieniowywać w przestrzeń kosmiczną możemy liczyć na bardzo ciepłą noc z piątku na sobotę. Najwyższe temperatury o tej porze dnia spodziewane są na zachodzie, północy oraz częściowo w centrum - +3 - +5 stopni Celsjusza. Trochę chłodniej na południu (prócz gór) oraz cz. w centrum Polski - 0 - +2st.C. Na wschodzie z powodu ciągłego występowania radiacji wciąż będzie chłodno - -1 - -5*C.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sobotę północna Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej, jednak z biegiem czasu opuści naszą granicę a klin wyżowy osiągnie całą Polskę. W tym dniu zawita do nas kolejny front atmosferyczny, lecz nie będzie on ciepły tylko chłodny. Owa granica zróżnicowanych sobie mas powietrza przyniesie kolejną sporą dawkę zachmurzenia warstwowego obejmującego znaczną część kraju prócz krańców wschodnich. Wraz z frontem atmosferycznym będzie wędrować strefa opadów, która będzie emitować nawet 7mm/3h deszczu w całym kraju. Dopiero wieczorem/nocą nie wykluczam, że w całej Polsce prócz północy będą możliwe opady śniegu zważywszy na sprzyjające temperatury z dolnych poziomów troposfery (0 - -7st.C.). Opad białego puchu powinien być najintensywniejszy na południu i wschodzie. O pokrywę śnieżna będzie ciężko, ale w niektórych miejscach może się pojawić. Z tego powodu, że na północy kraju wystąpi zatoka niżowa, a w południowej połowie Polski klin wyżowy pojawi się spory gradient baryczny, który spowoduje silniejszy przepływ powietrza w dolnej partii troposfery, a ten umożliwi występowanie licznych przejaśnień . W tym dniu w dalszym ciągu przez RP będzie przebiegać strumień powietrza zaciągnięty z południa Europy (chłodniejszy) zasilający układ niskiego ciśnienia na północ od Norwegii. W wigilię będziemy mieć do czynienia z cyrkulacją atmosfery charakteryzującą się spływem chłodniejszej masy powietrza polarno - morskiego. Mimo to temperatury w ciągu dnia do niskich należeć nie będą. Najcieplej na zachodzie i częściowo w centrum kraju - +3 - +5st.C. Najzimniej jednak będzie w krańcach wschodnich - 0 - -2 stopni Celsjusza. Na pozostałych obszarach Polski słupki rtęci wzrosną max. do +2*C. Wieczorem/nocą chłodniejsza polarno - morska masa powietrza da się we znaki. Temperatury w całym kraju tylko lokalnie wzrosną do +2st.C oczywiście wykluczając północną część kraju, ponieważ tam termometry będą wskazywać od +2 do nawet +5 stopni Celsjusza. Temperatury powietrza nocą były by znacznie niższe gdyby nie występowało zachmurzenie, które skutecznie hamuje większość wypromieniowanego ciepła w przestrzeń kosmiczną.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz