niedziela, 18 grudnia 2011

Po wichurze wciąż pochmurnie

W poniedziałek wciąż będziemy pod wpływem niżu "Joachim", lecz jego centrum znajdzie się poza granicą naszego kraju. W tym dniu zacznie do nas spływać arktyczna masa powietrza. Dzięki niej możemy liczyć na niższe temperatury powietrza oraz opady białego puchu. Z powodu, że w całej północnej połowie kraju będzie zalegać duża wilgotność względna w dolnej partii troposfery pojawią się chmury niskie, a na południowym - wschodzie będzie występować zachmurzenie piętra średniego. Jednak, że na poziomie 925hPa wystąpią silniejsze wiatry spowodowane dużym gradientem barycznym możemy liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Ze Stratusa możliwy będzie słaby opad śniegu lub mżawki zważając na minusowe temperatury z warstw 850hPa oraz 925hPa (-1 - -6st.C). Możliwe, że pokrywa śnieżna pojawi się na gruncie, lecz są na to małe szanse patrząc na temperatury powierzchni (+2 - +4). Nie wykluczam, że na północy pojawią się chmury konwekcyjne zwłaszcza, że nad Bałtykiem będzie oscylować 50 - 200J/kg CAPE. W górnych warstwach masy arktycznej (500hPa) występować będą temperatury na poziomie -34 stopni Celsjusza, a przez to, że temperatury przy ziemi będą na plusie pojawi się spory pionowy gradient temperatur, który znacznie wesprze rozwój Cumulusów i Cumulonimbusów. Pionowy wzrost chmur wspierać będzie wspierać konwergencja, która spowoduje ruchy wznoszące oraz małe wartości DLS - 10m/s i LLS - 10 - 15m/s. Z powodu spływania do nas arktycznej masy powietrza temperatury w ciągu dnia nie będą za wysokie - w całej Polsce - +1 - +3st.C, a w górach wystąpią mrozy dochodzące do -2*C. Temperatury powietrza wraz z biegiem czasu zaczną szybko spadać, aż w nocy osiągną min. -7 stopni Celsjusza na południu, a w pozostałych miejscach - 0 - -4st.C.
















We wtorek aura będzie bardzo ziemna. Na Morzu Północnym odetnie się niż, który będzie zmierzał w kierunku naszego kraju wraz z zokludowanym frontem atmosferycznym. Jednak za nim do nas dotrze (wieczorem) ciśnienie w jego centrum znacznie wzrośnie do 1001hPa. W ciągu dnia z powodu dużej wilgotności względnej w dolnej partii troposfery znacznie się zachmurzy na północy i wschodzie. Jednak chmury niskie i średnie nie będą szczelne, więc wystąpią liczne przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Wieczorem powoli zacznie się chmurzyć na zachodzie. Zachmurzenie warstwowe spowodowane będzie okluzją frontu zimnego. Z owych chmur w zachodniej części kraju wystąpią opady deszczu ze śniegiem lub samego śniegu zważywszy na niskie temperatury na poziomach 850hPa oraz 925hPa - 0 - -4st.C. Pokrywa śnieżna może się utrzymać na powierzchni gruntu, lecz nie będzie ona duża - max. 2cm. W nocy strefa zachmurzenia wędrować będzie z zachodu na wschód powodując jedynie śladowe opady deszczu ze śniegiem/śniegu. W tym dniu w dalszym ciągu będzie do nas spływać arktyczna masa powietrza, która da niskie temperatury powietrza. W całej Polsce słupki rtęci będą wskazywać od -2 po +2 stopnie Celsjusza. Wraz z biegiem czasu powietrze będzie się ochładzać, aż w nocy w górach temperatura powietrza minimalnie osiągnie nawet -8st.C. Na pozostałych obszarach termometry będą wskazywały od -3 w wschodniej połowie kraju po +3 w zachodniej połowie RP, ponieważ tam gruba warstwa zachmurzenia zmniejszy wypromieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną.


















W środę centrum układu niskiego ciśnienia znajdzie się na północy kraju. Wraz z nim wkroczy zokludowany front atmosferyczny, który przyniesie zachmurzenie warstwowe w całej Polsce. Opady deszczu ze śniegiem lub samego śniegu będą mogły występować prawie wszędzie zważywszy na niskie temperatury powietrza z poziomów 850hPa i 925hPa (-1 - -7st.C). Pokrywa śnieżna w niektórych miejscach wzrośnie do 3cm. W tym dniu do naszego kraju spłynie chłodna masa powietrza polarno - morska, która przyniesie nieco wyższe temperatury niż w poprzednich dniach. W ciągu dnia najzimniej będzie na wschodzie i północy Polski - 0 - -3st.C. W pozostałych miejscach słupki rtęci będą wskazywać od 0 po +4 stopnie Celsjusza. W nocy najsilniejsze mrozy wystąpią na południu RP - -4 - -8*C. W pozostałych miejscach termometry będą wskazywać od +2 na północy po -2 na pozostałych obszarach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz