środa, 21 grudnia 2011
Słaby incydent zimowy
Obecnie znajdziemy się pod wpływem odciętego niżu z polarno - morskiej oraz arktycznej masy powietrza. Z owym układem barycznym będzie wędrował zokludowany front atmosferyczny, który będzie charakteryzował się okluzją frontu ciepłego. Granicy zróżnicowanych termicznie sobie mas powietrza będzie towarzyszyć szczelne zachmurzenie warstwowe z których będą możliwe opady śniegu o intensywności lokalnie max. 5kg/m2/3h. Biały puch będzie występował z powodu umiarkowanej zawartości pary wodnej oraz minusowych temperatur w dolnych partiach troposfery. Pokrywa śnieżna utrzyma się prawie wszędzie, a jej grubość może wynieść ponad 10cm na południu i południowym zachodzie. Wieczorem/nocą na zachodzie RP w górnej oraz środkowej troposferze pojawi się konwergencja, co za tym idą silne prądy zstępujące. Z tego powodu będą występować liczne przejaśnienia. Jednak w tej porze dnia do zachodniej części kraju wkroczy klin wyżowy, który w połączeniu z środkowo - troposferyczną konwergencją spowoduje adwekcję ujemnej wirowości, jednak nie potrawa ona długo (zaledwie do południa następnego dnia). W tym dniu będziemy mieć cyrkulację atmosfery, charakteryzującą się spływem polarno - morskiej masy powietrza, a więc temperatury jak na tą porę roku będą w miarę odpowiednie. Najwyżej słupki rtęci wzrosną na zachodzie oraz północy Polski - 0 - +2st.C. Jednak najniższe wartości termometry będą wskazywać w górach - od -2 po -5 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze temperatury utrzymają się na poziomie -1 - -3*C.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W czwartek mimo, że będziemy pod wpływem wyżu, a dokładnie jego klinu, aura w kraju to pogodnej należeć nie będzie. Zokludowany front atmosferyczny pozostawi po sobie sporą wilgotność względną w dolnej warstwie troposfery, a to w połączeniu ze słabym przepływem powietrza spowoduje zachmurzenie piętra niskiego i średniego w całej zachodniej połowie RP. Nie wykluczone, że pojawią się słabe ilości opadów śniegu, szczególnie na południu kraju. Pokrywa śnieżna utrzyma się w całej Polsce z poprzedniego dnia zwłaszcza, dlatego, że powierzchnia gruntu będzie znacznie chłodniejsza niż w środę. Na zachmurzenie będą wpływać ruchy zstępujące spowodowane konwergencją w górnych warstwach troposfery, a więc będziemy mogli liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. W znacznej części kraju będziemy mieć cyrkulację strefową polarno - morskiej masy powietrza, jedynie na wschodzie obecny będzie spływ arktycznej masy powietrza. Najwyżej słupki rtęci wzrosną na zachodzie kraju - 0 - +2st.C. W pozostałej części kraju temperatura będzie oscylować na poziomie -1 - -2*C, jedynie w górach termometry mogą wskazać nawet -5 stopni Celsjusza.
Nocami oraz rankami w górach będą mogły występować silne mrozy dochodzące nawet do -11st.C. Na pozostałych obszarach będą to wartości do -7st.C. W tych dniach, również będą występować mgły adwekcyjne na zachodzie, południu, wschodzie oraz częściowo w centrum, dlatego należy się liczyć z szronem oraz ograniczoną widzialnością.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz